Ministerstvo varuje před dezinformací. 'Zeman postupuje automaticky, k prvnímu kolu nemusíte,' navádí leták

Těsně před prvním kolem prezidentských voleb se na internetu začala šířit lživá zpráva adresovaná voličům Miloše Zemana | Foto: Pražský hrad/Twitter Jiřího Ovčáčka

Těsně před prvním kolem prezidentských voleb se do schránek a po internetu začala šířit zpráva adresovaná voličům Miloše Zemana. Píše se v ní o novince, podle které úřadující prezident automaticky postupuje do druhého kola a Zemanovi voliči se tak v prvním kole do volebních místností obtěžovat nemusí. Je to lež, upozorňuje ministerstvo vnitra s tím, že šíření této informace prověřuje policie jako maření přípravy a průběhu voleb.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pokud chcete volit současnou hlavu státu Miloše Zemana, pak v 1. kole nikam nemusíte. Od letošního roku je to novinka,“ uvádí leták.

Proč volit prezidenta? Jmenuje ústavní soudce, dokáže blokovat jmenování velvyslanců i profesorů

Číst článek

Prezident, který svůj úřad obhajuje, postupuje automaticky přímo do kola finálového. Prosím, zůstaňte doma a přijďte až 25. a 26. ledna,“ píše se dále na lístku, který přišel do schránek domu v Ostravě-Zábřehu.

Stejný hoax (nepravdivá zpráva) se šíří i po sociálních sítích.

Věc už začala prověřovat moravskoslezská policie. „Žádáme občany, kterým byl předmětný leták s nepravdivým sdělením doručen, aby nás kontaktovali na lince 158,“ vyzvali policisté.

Případ se prošetřuje jako podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb.

Nepravdivé a lživé informace, upozorňuje úřad

Na věc v pátek upozornilo i ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. „Ministerstvo vnitra tuto dezinformační kampaň důrazně vyvrací, šířené informace jsou nepravdivé a lživé,“ napsal úřad.

Druhé kolo prezdientských voleb se má navíc konat 26. a 27. ledna, ne 25. a 26., jak se uvádí v letáku.

Varování před volebním hoaxem sdílel ve čtvrtek večer na sociálních sítích mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Zemanovy protikandidáty vyzval k tomu, aby se od falešné zprávy distancovali.

To v pátek vyslyšel Mirek Topolánek. „Na rozdíl od Miloše Zemana se nedomnívám, že citovaná 1/3 obyvatel je slabá duchem, že každý 7. občan je debilní, dementní nebo alkoholik a že zhruba 1/2 obyvatel této země má podprůměrný intelekt,“ napsal na twitteru.

První kolo prezidentských voleb se koná 12. a 13. ledna, druhé kolo se uskuteční, pokud ani jeden z devíti kandidátů nezíská více než 50 % hlasů. Ve druhém kole o čtrnáct dní později vyhraje kandidát, který získá vyšší počet platných hlasů.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme