Ministerstvo varuje před dezinformací. 'Zeman postupuje automaticky, k prvnímu kolu nemusíte,' navádí leták

Těsně před prvním kolem prezidentských voleb se na internetu začala šířit lživá zpráva adresovaná voličům Miloše Zemana | Foto: Pražský hrad/Twitter Jiřího Ovčáčka

Těsně před prvním kolem prezidentských voleb se do schránek a po internetu začala šířit zpráva adresovaná voličům Miloše Zemana. Píše se v ní o novince, podle které úřadující prezident automaticky postupuje do druhého kola a Zemanovi voliči se tak v prvním kole do volebních místností obtěžovat nemusí. Je to lež, upozorňuje ministerstvo vnitra s tím, že šíření této informace prověřuje policie jako maření přípravy a průběhu voleb.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pokud chcete volit současnou hlavu státu Miloše Zemana, pak v 1. kole nikam nemusíte. Od letošního roku je to novinka,“ uvádí leták.

Proč volit prezidenta? Jmenuje ústavní soudce, dokáže blokovat jmenování velvyslanců i profesorů

Číst článek

Prezident, který svůj úřad obhajuje, postupuje automaticky přímo do kola finálového. Prosím, zůstaňte doma a přijďte až 25. a 26. ledna,“ píše se dále na lístku, který přišel do schránek domu v Ostravě-Zábřehu.

Stejný hoax (nepravdivá zpráva) se šíří i po sociálních sítích.

Věc už začala prověřovat moravskoslezská policie. „Žádáme občany, kterým byl předmětný leták s nepravdivým sdělením doručen, aby nás kontaktovali na lince 158,“ vyzvali policisté.

Případ se prošetřuje jako podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb.

Nepravdivé a lživé informace, upozorňuje úřad

Na věc v pátek upozornilo i ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. „Ministerstvo vnitra tuto dezinformační kampaň důrazně vyvrací, šířené informace jsou nepravdivé a lživé,“ napsal úřad.

Druhé kolo prezdientských voleb se má navíc konat 26. a 27. ledna, ne 25. a 26., jak se uvádí v letáku.

Varování před volebním hoaxem sdílel ve čtvrtek večer na sociálních sítích mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Zemanovy protikandidáty vyzval k tomu, aby se od falešné zprávy distancovali.

To v pátek vyslyšel Mirek Topolánek. „Na rozdíl od Miloše Zemana se nedomnívám, že citovaná 1/3 obyvatel je slabá duchem, že každý 7. občan je debilní, dementní nebo alkoholik a že zhruba 1/2 obyvatel této země má podprůměrný intelekt,“ napsal na twitteru.

První kolo prezidentských voleb se koná 12. a 13. ledna, druhé kolo se uskuteční, pokud ani jeden z devíti kandidátů nezíská více než 50 % hlasů. Ve druhém kole o čtrnáct dní později vyhraje kandidát, který získá vyšší počet platných hlasů.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme