Prezidentské duely: Zeman přijal nabídku na čtyři televizní debaty, Drahoš chce jen dvě

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku na čtyři televizní debaty s Jiřím Drahošem. Bývalý předseda Akademie věd se chce ale se Zemanem utkat jen ve dvou diskusích.

Praha (Aktualizováno: 22:30 15. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš se spolu utkají ve druhém kole přímé volby hlavy státu. | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Pan prezident přijal nabídku těchto televizních stanic účastnit se duelů s Jiřím Drahošem: Nova, Barrandov, Prima a Česká televize," oznámil v pondělí večer prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Jsem stále mladý a plný sil, prohlásil Zeman k výsledkům prezidentské volby. Půjde do debat s Drahošem

Číst článek

Tým Jiřího Drahoše nejprve zvažoval, kterých debat se bývalý předseda Akademie věd zúčastní.

A nakonec oznámil, že Drahoš půjde se Zemanem jen do dvou televizních duelů. Jednu debatu chce Drahoš v České televizi, výběr druhé prý nechá na Zemanovi.

„Přistupuji na dvě debaty. Za sebe jsem již navrhl Českou televizi. Je to médium veřejné služby, jehož nestrannost je kontrolována nezávislou institucí. Ve druhém případě je rozhodnutí na straně mého protikandidáta," sdělil Drahoš.

Česká televize už dříve oznámila, že prezidentské kandidáty pozvala do duelu na čtvrtek 25. ledna, tedy den před druhým kolem voleb. Vysílat ho chce od 20 hodin přímým přenosem na programech ČT1 a ČT24.

Televize Prima pak uvedla, že jí prezidentská kancelář potvrdila na úterý 23. ledna po 20. hodině účast Zemana v „živé diskusní show".

Z žádné debaty čtyři

Ještě v prosinci přitom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček prezidentovu účast v debatách mezi oběma koly voleb vylučoval. Radiožurnálu řekl, že prezident v březnu 2017 oznámil, že do debat nepůjde před prvním ani druhým kolem.

Zeman svou neúčast v diskusích zdůvodňoval tím, že voliči jeho názory a postoje znají z pěti let ve funkci.

Jiří Drahoš během sobotního sčítání výsledků Miloše Zemana vyzval, aby se s ním v debatách utkal.

„Rád bych se s Milošem Zemanem setkal tváří v tvář. On sice řekl, že kampaň nevede, takže do žádných debat chodit nebude. Podobný výrok Miloše Zemana ale také je, že jen blbec nemění své názory, takže jsem zvědav,“ dodal.

Prezident záhy jeho výzvu přijal. „Nikdy jsem se nebál jít do nejrůznějších diskusí. Jsem stále mladý a plný sil a plný energie a diskuse mě těší,“ uvedl. „Rád jeho prosbě vyhovím,“ dodal s tím, že je ochoten účastnit se i většího množství debat.

Kampaň před druhým kolem

Drahoš druhé kolo kampaně zahájí v úterý v doprovodu své manželky Evy v Moravskoslezském kraji. Navštíví Ostravu, Třinec a Jablunkov, odkud pochází a kde oznámil kandidaturu na prezidenta.

Během dne má Drahoš v plánu se setkávat s voliči, navštíví také semifinále hokejové Ligy mistrů třineckých Ocelářů proti finskému JYP Jyväskylä.

Drahoš před druhým kolem voleb: Mám pocit, že soupeřím s Mynářem, Ovčáčkem a Nejedlým

Číst článek

Tým Jiřího Drahoše počítá s tím, že před druhým kolem voleb do kampaně vloží deset milionů korun. Drahošovi nabízí pomoc několik protikandidátů z prvního kola. Textař a podnikatel Michal Horáček chce například poskytnout své velké reklamní plochy, internetovou kampaň nebo kontaktní centrum.

Drahoš má pak podle jedné z členek týmu Karolíny Brennerové přislib finančního daru od některých dosavadních sponzorů, hlásí se i sponzoři noví.

Bývalý šéf Akademie věd dosud za kampaň utratil 28,7 milionu korun, na účet od drobných dárců i velkých sponzorů dostal téměř 34 milionů. Některé platby jsou zaúčtovávány i několik týdnů po skončení kampaně.

Zákon stanoví limit výdajů pro první kolo na 40 milionů, na druhé kolo pak dalších deset milionů.

Zeman tvrdí, že kampaň nevede. Billboardy, reklamu v novinách nebo shánění podpisů pro petici za něj zajistili jeho blízcí spolupracovníci či příznivci. Na nepeněžitých bezúplatných plněních Zeman vykázal dary za téměř 17 milionů korun. Na volební účet dostal další 4,5 milionu korun.

Druhé kolo příští týden

Prezident Miloš Zeman postupuje do druhého kola přímé volby hlavy státu z prvního místa. Získal 38,57 procenta hlasů. V boji o Hrad vyzve bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoš, který v prvním kole získal 26,6 procenta hlasů. Ve druhém kole ale mají oba kandidáti stejnou stratovací pozici.

Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční v pátek 26. a sobotu 27. ledna, kdy se volební místnosti definitivně uzavřou. Česko se poté dozví jméno budoucího prezidenta.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme