Gratulace z domova i ze zahraničí. Zemanovi poblahopřál Putin i Kiska, Brusel mlčí

Znovuzvolenému prezidentovi Miloši Zemanovi gratulovali po vyhlášení volebních výsledků šéfové všech sněmovních stran. Zatímco zástupci pravice výsledek respektovali, na levici zavládla převážně spokojenost. Zemanovi gratulovali i někteří zahraniční státníci. K vítězství mu poblahopřál ruský prezident Vladimir Putin, čínský Si Ťin-pching i slovenský prezident Andrej Kiska. Brusel ale po vyhlášení výsledků českých prezidentských voleb stále mlčí.

Reakce Praha (Aktualizováno: 13:00 28. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jean-Claude Juncker a Vladimir Putin. Odkud přichází gratulace znovu zvolenému Zemanovi? | Foto: Stoyan Nenov, Mikhail Klimentyev | Zdroj: Reuters

Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš vítězství prezidenta Miloše Zemana přivítal.

„Gratuluju Miloši Zemanovi ke znovuzvolení. Věřil jsem, že kampaň založená na útocích na něj nebude úspěšná a jsem rád, že jsem se nemýlil,“ napsal Babiš na twitteru. „Naše hnutí ho podpořilo. Je důležité, že naši občané projevili o volbu velký zájem,“ dodal pak před novináři.

Druhá nejsilnější parlamentní strana, ODS pak přes svého předsedu připomněla důstojnost úřadu a úctu k Ústavě.

Koho volili vaši sousedi? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu výsledků 2. kola prezidentské volby

Číst článek

„Přeji České republice, aby znovuzvolený prezident v příštím období pomáhal jejím nejlepším zájmům - doma i v zahraničí. Abychom mohli mluvit i o důstojnosti úřadu i o úctě k Ústavě,“ uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Zároveň také poděkoval Zemanovu protikandidátovi Jiřímu Drahošovi.

„Chci mu poděkovat za korektní kampaň a snahu přinést do předvolební diskuse slušnost. Vedl vyrovnaný souboj, na změnu to však nestačilo,“ dodal Fiala.

Šéfa Pirátů Ivana Bartoše pak potěšila velká podpora Drahoše. „Pozitivní zpráva je, že přes dva miliony lidí volily ve druhém kole Jiřího Drahoše. Ti chtěli změnu,“ poznamenal.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura přišel Zemana potvořit přímo do jeho volebního štábu v Top hotelu Praha.

„Mám obrovskou radost, protože není tajemstvím, že jsem pana prezidenta od začátku podporoval, i hnutí SPD ho podporovalo,“ řekl Okamura.

Přímo v Top hotelu Praha podporoval Miloše Zemana i úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec. Zmínil ale, že šlo o podporu jen za něj. Strana totiž v názoru na výsledek prezidentských voleb není tradičně jednotná.

„Nebylo to tak těsné. Zeman dostal více hlasů než před pěti lety. Podporoval jsem Miloše Zemana, takže jsem rád, že vyhrál,“ řekl Chovanec. „S Milošem Zemanem nás čeká budoucnost, kterou si umíme představit. Je to předvídatelná politika, ale víme, kam jdeme,“ dodal.

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka ale volby prohloubily příkopy ve společnosti. „Miloš Zeman zúročil svou politickou zkušenost a schopnost vyvolávat emoce. Nastolil témata, zvýšil volební účast a působil autentičtěji než jeho soupeř. Tomu odpovídá výsledek,“ podotkl na twittteru Zaorálek.

Milníky letošní prezidentské volby: rekordní účast, fake news i téma migrace

Číst článek

Pro komunisty je Zemanovo znovuzvolení naopak jistota stability. „Občané v něj mají důvěru. A jsem rád, že naše země může mít před sebou další období stability a jasného vývoje,“ říká předseda Vojtěch Filip.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek doufá, že Zeman bude společnost ve funkci spojovat víc než dosud. „Respektujeme, jak voliči rozhodli. Sice poměrně těsné, ale je to výsledek, který musíme brát na vědomí,“ upozorňuje.

Podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska naděje na změnu ve společnosti zhasla. Lídr hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík řekl, že prezident má podle Ústavy omezené pravomoci a bude pracné ho v nich udržet.

Gratulace ze zahraničí

Znovuzvolenému prezidentovi poblahopřál i slovenský prezident Andrej Kiska. Zároveň ho pozval na návštěvu Slovenska.

„Těším se, že vás brzy přivítám na oficiální návštěvě Slovenské republiky, na kterou vás tímto srdečně zvu. Přeji vám hodně zdraví, štěstí a úspěchů při výkonu vaší funkce,“ uvedl Kiska.

Zeman následně potvrdil, že jeho první zahraniční cesta povede právě na Slovensko. Ke unovuzvolení mu gratuloval i slovenský premiér Robert Fico.

Mezi prvními Zemanovi gratuloval také ruský prezident Vladimir Putin. Výsledky voleb podle něj potvrdily velkou autoritu Miloše Zemana.

Zeman je podle Putinova blahopřejného telegramu zkušeným a odpovědným politikem, který prosazuje zájmy a touhy českého národa. Ruský prezident pak věří, že spolupráce se Zemanem bude pokračovat, a popřál mu zdraví i nové úspěchy v práci pro stát.

Ke znovuzvolení pogratuloval Zemanovi také čínský prezident Si Ťin-pching. Prezident nejlidnatější země světa v gratulaci uvedl, že v posledních letech zažívají bilaterální vztahy prudký rozvoj a že je připraven posunout strategické partnerství obou zemí na vyšší úroveň.

Čínský prezident rovněž připomněl, že Česko byla jednou z prvních zemí, které uznaly Čínskou lidovou republiku a navázaly s ní také diplomatické vztahy.

Brusel mlčí

Reakce z Bruselu přišly, ale jen od českých politiků, kteří v evropských úřadech působí. Bruselští politici zatím mlčí.

Předseda Evropské rady Donald Tusk by měl poslat gratulaci Zemanovi v pondělí, sdělil Tuskův mluvčí Preben Aamann Radiožurnálu. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker pošle blahopřání rovněž v pondělí, potvrdil mluvčí komise Enrico Brivio.

„Zeman tu není fakticky pro nikoho partnerem, na rozdíl od premiéra. Nikdo ho tu nemusí, není s nikým stranicky ani názorově spřízněn, takže nikdo nemá důvod s něčím takovým chvátat," vysvětluje zpravodaj Českého rozhlasu Filip Nerad.

VIDEA: Pěsti a nadávky. V Zemanově štábu napadli novináře. 'Nabídl jsem jim posezení u kávy,' řekl Ovčáček

Číst článek

Eurokomisařka Věra Jourová (ANO) na twitteru stručně Zemanovi poblahopřála k opětovnému zvolení do funkce prezidenta republiky. „Občané rozhodli," napsala.

K výsledkům volby se na twitteru vyjádřil také Luděk Niedermayer, zvolený do Evropského parlamentu za TOP 09.

„Prezidentem je Zeman. Můžeme jen hádat, jak velkou roli sehrála vysoká tolerance mnoha občanů ke lžím a manipulacím. Je to problém, ve kterém nejsme sami. A musíme si s ním poradit, jinak nás může potkat leccos," uvedl.

Gratulace zazněla i od europoslance Jana Zahradila z ODS. „Blahopřeji Miloši Zemanovi k obhájení prezidentské funkce. Je prezidentem České republiky, je tudíž i prezidentem mým. Chci věřit, že výsledek demokratických voleb bude respektován," napsal na twitteru.

Předseda Evropské komise Juncker také během parlamentních voleb gratuloval Andreji Babišovi k vítězství až v pondělí večer.

„V neděli se konaly volby v Japonsku a hned po nich gratulovali japonskému premiérovi Juncker, předseda Evropské rady Tusk i předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani,“ dodává zpravodaj Českého rozhlasu Nerad.

Lenka Jansová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme