Předčasné doručení, špatný nadpis. Správní soud odmítl prvních pět stížností na prezidentské volby

Část stížností na prezidentské volby již nyní Nejvyšší správní soud odmítl, a to hlavně pro jejich předčasné podání. ČTK to v pátek zjistila z databáze soudu. Sedmidenní lhůta pro podávání stížností začala plynout 31. ledna a skončí 6. února. Soud jich zatím eviduje asi dvě desítky, dosud odmítl pětici.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Soud pro předčasné podání odmítl například stížnost voličky z Velvar na Kladensku, které dala podnět na prověření ovlivnění průběhu voleb údajně ze strany tamního starosty. Stížnost doručila už 30. ledna. Ještě o tři dny dříve doručil svoji stížnost soudu volič z Prahy, navrhoval vyslovit neplatnost části voleb bez bližšího odůvodnění. I jeho návrh soud odmítl pro předčasné doručení.

Muž tvrdí, že ve volbách hlasoval pro Habsburka. Komise ale neeviduje žádný neplatný hlas

Číst článek

Mezi předčasně podanými stížnostmi byl i podnět voliče, který podle svých slov vhodil při prezidentských volbách do urny lístek pro Karla Habsburského. Komise v jeho okrsku ale neeviduje žádný neplatný hlas. Domáhal se přepočítání hlasů nebo zopakování hlasování v okrsku. Jeho stížnost soud odmítl už dříve.

Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl rovněž podání voličky, která si stěžovala, že první den druhého kola voleb měla v poštovní schránce volební leták jednoho z kandidátů. Domnívá se, že do schránek by letáky žádného z kandidátů v den voleb být vhazovány neměly.

Pecina nebo Holovská

NSS její stížnost mimo jiné odmítl proto, že svůj návrh nadepsala jako stížnost na porušení volebního zákona, přičemž nelze podat jiný návrh než návrh na neplatnost volby prezidenta.

Nejvyšší správní soud se neměl ke sporu o podpisy kandidátů na prezidenta vyjadřovat, sdělil Ústavní soud

Číst článek

NSS dopředu nezveřejňuje obsah ani pisatele stížností. Na soud se s určitostí obrátil například justiční aktivista Tomáš Pecina, jenž svůj návrh na zopakování voleb zpřístupnil na blogu. Pecina poukazuje na to, že ministerstvo vnitra umožnilo registraci prezidentských kandidátů s vícenásobnými podpisy zákonodárců. NSS je z voleb nevyřadil, přestože právní názor vnitra zkritizoval.

Pisatelce stížnosti Terezii Holovské, nezaregistrované kandidátce na post hlavy státu, tehdy totiž soud nepřiznal právo zpochybnit registraci jiných kandidátů, když se zároveň nedomáhala registrace vlastní. Už před volbami avizovala podání nové stížnosti kvůli vícenásobným podpisům i sama Holovská.

Pět kandidátů

Ústavní soud dostal stížnost na podpisy zákonodárců na více kandidátních listinách

Číst článek

Volby vyhrál Miloš Zeman, v druhém kole porazil Jiřího Drahoše. Pochybnosti o vícenásobných podpisech se týkaly Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka.

Výsledek voleb byl ve Sbírce zákonů oficiálně vyhlášen v úterý 30. ledna. Sedmidenní lhůta začala plynout 31. ledna, skončí v úterý 6. února v 16.00. NSS pak musí rozhodnout do 15 dnů.

Před pěti lety NSS dostal 109 stížností. Žádné nevyhověl, přestože v kampani našel přinejmenším tři protizákonnosti. Ty ale podle soudců nemohly ovlivnit celkový výsledek voleb. Volební stížnost může podat každý volič, kandidát nebo jeho navrhovatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme