Všeobecné fráze a absence jednoznačných názorů. Švejnar nastiňuje důvody prohry Jiřího Drahoše

Miloš Zeman si svou výhru odpracoval – jezdil během prvního mandátu po republice, pro své voliče má charisma, témata přeměnil ve hlasy. To jsou podle českoamerického ekonoma a profesora Jana Švejnara důvody, proč Miloš Zeman zvítězil v prezidentské volbě nad Jiřím Drahošem. Řekl to v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českoamerický ekonom a profesor Jan Švejnar | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

Svou roli také sehrála změna taktiky v prvním a druhém kole – u Miloše Zemana byla podle Švejnara pozitivní, naopak u Jiřího Drahoše spíše negativní. „Nešel na Novu, kde bylo mnoho diváků, kteří se dívali, a prázdná židle pro Jiřího Drahoše, to bylo chybné,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Bastlová se ptala v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu českoamerického ekonoma a profesora Jana Švejnara na prezidentské volby a jejich výsledek.

Ačkoliv Drahoš začal velice dobře, jako reprezentativní člověk, rozumně prozápadní, pro Evropskou unii a NATO, nebyl dostatečně výrazný. „Spadal do všeobecných frází, měl málo jasných osobních názorů,“ říká.

V prezidentské kampani podle něj chybělo mnoho zásadních témat, třeba jak Českou republiku ukotvit v celosvětovém, zahraničním i evropském kontextu. Často se také mluvilo o věcech, které nejsou tak důležité, například kuřácký zákon.

„Prioritou číslo jedna je, aby Česká republika v té situaci, kdy máme Miloše Zemana jako prezidenta a Andreje Babiše s hnutím ANO jako hlavního hráče v Parlamentu, zajistila, že zůstaneme v Evropské unii, NATO a že budeme aktivními hráči na evropské a potažmo celosvětové scéně,“ uzavírá. 

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme