Poslední průzkum: Zeman má podporu 42,5 %, ve druhém kole by ho ale porazil Drahoš

Průzkum pro ČT. Zemanův potenciál se blíží 50 %. | Foto: reprofoto Infogram | Zdroj: Český rozhlas

Podle posledního zveřejněného průzkumu před prezidentskými volbami má nejvyšší podporu současná hlava státu Miloš Zeman. Volební model agentur Kantar TNS a Median pro Českou televizi mu přisuzuje podporu 42,5 %, jeho volbu pak zvažuje 49 % lidí. Druhému Jiřímu Drahošovi volební model přisuzuje v prvním kole 27,5 %, ve druhém kole by ale Zemana porazil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední diskuzi prezidentských kandidátů před začátkem voleb můžete sledovat v pátek od 12:30 na Českém rozhlasu Radiožurnál, Českém rozhlasu Plus a na serveru iROZHLAS.cz.

Volební potenciál Jiřího Drahoše podle průzkumu pro ČT dosahuje 43 %. Za Drahošem skončil Michal Horáček s podporou 12,5 % a potenciálem 31,5 %.

Podobnou podporu pak mají kandidáti Pavel Fischer (7 %) a Mirek Topolánek (6 %). Marka Hilšera by volilo 2,5 % dotázaných, Vratislava Kulhánka 1,5 % a Petra Hanniga asi 0,5 %.

Volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by daný kandidát v současnosti mohl získat, pokud by se k němu přiklonili všichni voliči, kteří zvažují jeho volbu a nevylučují účast.

Ve druhém kole se podle průzkumu nejpravděpodobněji sejdou Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Pro Zemana by hlasovalo 44 % respondentů, pro Drahoše pak 48,5 % lidí.

Pokud by se Zemanem do druhého kola postoupil Michal Horáček, získal by současný prezident podporu 48,5 %, zatímco Horáček 46 %. V případném souboji s Topolánkem ve druhém kole by Zeman získal 60 %, zatímco expremiér Topolánek 30 %.

Agentury sbíraly data mezi 3. a 7. lednem, šetření se zúčastnilo 1503 respondentů. Do výpočtu volebního modelu vstupuje 900 respondentů, do výpočtu volebních potenciálů 1250 respondentů (nevylučující účast). Možná statistická chyba se u volebního modelu pohybuje v rozmezí 0,5 – 3,5 procentního bodu.

V pondělí vyšel i průzkum agentury STEM/MARK, z něho vyplývá, že v případě duelu Zeman - Drahoš v druhém kole by nynějšího prezidenta volilo 42 procent lidí a Drahoše 48 procent lidí. Deset procent voličů zatím neví, komu by v takovém souboji dalo hlas.

Od úterý 9. 1. 2018 do ukončení hlasování v prvním kole volby (do 13. ledna do 14:00) platí zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů.

Volby sledujeme on-line:

haf, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme