První Češi už můžou volit. Druhé kolo prezidentských voleb začalo v Brazílii

Čeští voliči v Americe ve čtvrtek začali v předstihu hlasovat v 2. kole prezidentských voleb. Jako první měli možnost volit od 14.00 místního času (17.00 SEČ) lidé na zastupitelských úřadech v Brazílii, a to stejně jako v prvním kole před dvěma týdny. Potvrdil to konzulární referent na generálním konzulátu v Sao Paulu Jan Havrlík. Volebními dny tam jsou 25. a 26. leden podobně jako na mnoha dalších zastupitelských úřadech na západní polokouli.

Sao Paulo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby 2018, volební urna | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

V Brazílii v prvním kole hlasovalo podle Českého statistického úřadu 41 lidí, což představovalo 50% účast. Zájem tedy byl nižší než v prvních volbách před pěti lety.

Prezidentská debata: Je symbolem minulé politické éry, řekl Drahoš. 'Nerozumí politice,' reagoval Zeman

Číst článek

Hlasovat již ve čtvrtek mohou také čeští občané v USA, v Argentině a v Chile. V USA před 14 dny hlasovalo 567 osob (účast byla 48,3 procenta), v Argentině 22 lidí (21,4 procenta) a v Chile 40 voličů (78,4 procenta).

Volby pak budou pokračovat postupně podle časových pásem na úřadech v Austrálii, Asii, Africe a nakonec v Evropě. Hlasovat budou opět moci například i vojáci na základnách v Iráku a v Afghánistánu.

Volební místnosti mají být v zahraničí otevřeny podle ministerstva zahraničí na více než stovce míst podobně jako při říjnových sněmovních volbách.

K prvním prezidentským volbám se přihlásilo v cizině na 7200 českých voličů, nyní jich je v seznamech zhruba 9000. Počet voličů se ale zvýší ještě o ty, kteří přijdou hlasovat s voličským průkazem. Před pěti lety v zahraničí v prvním kole hlasovalo asi 8900 lidí, ve druhém 10 700 voličů. Letos v prvním kole celkově hlasovalo 12 463 voličů, což představovalo více než 73% účast.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme