Prezidentské volby 2023: co všechno k nim najdete na iROZHLAS.cz a ve vysílání Českého rozhlasu

Profily kandidátů, Čekání na prezidenta, Den s kandidátem zakončený rozhovorem, profily uchazečů o Hrad, analýzy předvolebních průzkumů, mapování darů a sponzorů a mnohé další. První kolo prezidentských voleb začíná za necelé dva týdny. O čem už jsme psali a vysílali a co chystáme? Vše podstatné k nadcházející volbě hlavy státu naleznete v tomto velkém přehledu zpravodajského servisu serveru iROZHLAS.cz a vysílání Českého rozhlasu.

Praha (Aktualizováno: 18:24 2. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby 2023 a zpravodajství Českého rozhlasu

Prezidentské volby 2023 a zpravodajství Českého rozhlasu | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Čtenáři a posluchači se v prvním lednovém týdnu mohou těšit celkem na pět dílů Prezidentského dotazníku. Devět kandidátů bude postupně odpovídat na dvě otázky v celkem pěti tematických okruzích.

První díl vyjde v pondělí 2. ledna a věnovat se bude domácí politice. V úterý 3. ledna bude Prezidentský dotazník pokračovat zahraniční politikou, dále přijdou prezidentské pravomoci, ekonomika a jako poslední hradní tým a hodnocení Miloše Zemana.

Český rozhlas jako tradičně také nabídne poslední debatu před začátkem voleb. Proběhne v pátek 13. ledna po 12. hodině, bude trvat hodinu a skončí tak v momentě otevření volebních místností. Novinkou je, že budou redaktoři iROZHLAS.cz během debaty v reálném čase ověřovat výroky jednotlivých kandidátů.

Podcasty, speciály, analýzy

Český rozhlas Plus od 28. ledna minulého roku vysílá podcast Čekání na prezidenta… nebo na prezidentku s podtitulem Inteligentní průvodce při hledání hlavy státu. V něm zprvu každých 14 dní, posléze už každý týden čtveřice ve složení moderátor Jan Pokorný, komentátor Petr Nováček, filosofka Tereza Matějčková a ústavní právník Jan Kysela hovoří o novinkách či kontroverzích, které se vážou k jednotlivým kandidátům i k prezidentské funkci obecně.

K poslechu je ve vysílání Českého rozhlasu Plus, na webu Plusu, v aplikaci mujRozhlas i v dalších podcastových aplikacích. Na iROZHLAS.cz pak každou neděli výběr těch nejzajímavějších informací a názorů, které v podcastu padnou.

Tradiční sestava podcastu Čekání na prezidenta. Zleva Jan Kysela, Tereza Matějčková, Petr Nováček a Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Radiožurnál svým posluchačům po oznámení finálové devítky kandidátů na Hrad všechny uchazeče zblízka představil prostřednictvím mikrofonu Jana Pokorného v pořadu Den s kandidátem.

Moderátor s každým z nich strávil jeden den kampaně. S Andrejem Babišem se podíval do chlumčanské firmy Rako, s Pavlem Fischerem den odstartovali rodinnou snídaní a s Karlem Divišem například zavítali na hřiště, kde skončila jeho fotbalová kariéra. Vše vždy uzavřelo speciálních Dvacet minut Radiožurnálu, s audiem i přepisem na iROZHLAS.cz.

Pro lepší orientaci v tom, kdo na Hrad kandiduje, vytvořil iROZHLAS.cz stručné a přehledné profily devítky prezidentských uchazečů. Najdete je na tomto rozcestníku.

Od začátku prosince je vždy ve čtvrtek vysílán Prezidentský speciál Radiožurnálu. Věnoval se už pravomocím hlavy státu a její volbě, jedním z dalších byla i debata komentátorů o tom, co lze ještě čekat za voličské přesuny či s čím jednotliví kandidáti ještě přijdou. Prozatím poslední speciál se věnoval předvolebním průzkumům.

Těm jsme se věnovali i na iROZHLAS.cz, konkrétně jejich porovnání před prezidentskými volbami 2013, 2018 a nyní. Nadcházející prezidentské volby se totiž vymykají tím, že mají hned trojici velkých favoritů s vyrovnanými preferencemi. V posledním průzkumu Medianu vede Petr Pavel, ve STEMu Andrej Babiš a v Data Collect a Kantar CZ Danuše Nerudová.

„Jestli nějaký kandidát vede či zaostává o jeden procentní bod, tak to je pod statistickou chybou. Takto vyrovnané prezidentské volby jsme v Česku ještě neměli,“ řekl v rozhovoru politolog Miloš Gregor.

Lednovým volbám se dál věnuje i podcast Vinohradská 12. Jeho autor Matěj Skalický mluvil v listopadu o vstupu Andreje Babiše do prezidentské volby s politoložkou a expertkou na politický marketing Annou Shavit, o kandidatuře Denisy Rohanové s komentátorem Patrikem Eichlerem či o mladých voličích se socioložkou Marií Heřmanovou a influencerkou Johanou Bázlerovou.

A dvakrát i s komentátorem Českého rozhlasu Petrem Hartmanem – nejprve v listopadu o Pražském hradu jako sídle prezidenta a v prosinci o tom, jak absurdní je sběr a následná kontrola podpisů pro volby.

Petr Hartman vystupuje také ve vysílání Českého rozhlasu Plus s komentáři, které se v poslední době do značné míry týkají prezidentských voleb. Věnoval se nesrovnalostem v pravidlech pro podpisy zákonodárců pod jednotlivé kandidátní listiny, zda je první kolo voleb jen výběrem soupeře pro Babiše nebo tomu, jak byl do prezidentské volby po zásahu Nejvyššího správního soudu navrácen Karel Diviš.

Vymezování vůči Babišovi i popichování Pavla s Nerudovou. Jak se kandidáti vyjadřují o soupeřích

Číst článek

Ostatně jsme se věnovali i nominačnímu procesu, kdy se kandidáti nejprve snažili získat dostatečný počet podpisů občanů či zákonodárců, následně museli přečkat kontrolu těchto signatur ministerstvem vnitra a nakonec vše ještě pozměnil právě Nejvyšší správní soud.

V našem zpravodajství to znamenalo mapování napříč poslaneckými a senátorskými kluby, koho podpoří jednotliví zákonodárci či celé kluby. Upozornili jsme na nesrovnalosti a právní mezery ve volebním zákoně, což se projevilo nejprve na konci listopadu, když ministerstvo vnitra k volbě připustilo Denisu Rohanovou, ale Nejvyšší správní soud ji v polovině prosince zase vyškrtl a naopak přidal Karla Diviše.

Ústavní právník Jan Wintr k tomu řekl, že přímou volbu považuje za nešťastnou. „Její pravidla jsou navíc nedokonalá, což se ukazuje u každých prezidentských voleb.“

Kromě toho iROZHLAS.cz na začátku prosince připravil velký přehled prezidentských sponzorů. Hlavní dárce ale uchazečů o Hrad ale dál sleduje a v lednu nabídne aktualizaci.

Čtenářům jsme nabídli i článek mapující osobní finanční vklady kandidátů do svých kampaní. Nejvíce – dva miliony – si přispěla Danuše Nerudová. Naopak Andrej Babiš z vlastního neplánuje zaplatit ani korunu, sponzoruje jej jeho hnutí ANO.

Reportérka Radiožurnálu Daniela Tollingerová se v předvánočním období věnovala i osobám prvních dam českých prezidentů. A výhledu na to, kdo by mohl na odkaz Olgy a Dagmar Havlových, Livie Klausové a Ivany Zemanové navázat.

A v neposlední řadě sledujeme celé dění kolem prezidentských voleb v online reportáži, kterou vkládáme do většiny článků týkajících se lednových voleb.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme