Pavel jasně vyhrál u vzdělaných a bohatých, bodoval ale i v chudších oblastech a u voličů s exekucemi

Petr Pavel měl ve druhém kole prezidentských voleb jednoznačnou převahu u lidí s vyšším vzděláním a v socioekonomicky rozvinutějších obcích. Svému soupeři Andreji Babišovi (ANO) ale dokázal konkurovat i v chudších oblastech a obcích s vysokou mírou exekucí. Ukazují to data výzkumné agentury PAQ Research pro Český rozhlas.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V obcích, kde žije vyšší podíl obyvatel s maturitním vzděláním, získal Pavel 70 % hlasů oproti Babišovým 30. Před pěti lety v nich Jiří Drahoš porazil Miloše Zemana 60:40.

„Petr Pavel si uchoval vítězství v bohatších částech republiky, ale také posílil v těch chudších částech oproti Jiřímu Drahošovi,“ popsal ve vysílání Českého rozhlasu šéf agentury PAQ Research a sociolog Daniel Prokop.

Pavel nakonec získal víc voličů i v chudších regionech. Ve třetině nejchudších obcí vyhrál v poměru 51:49. Těsně Babiše překonal i v oblastech s nejvyšší mírou exekucí. Ta souvisí například s problémy, jako jsou rozpad rodin, rozvoj daného regionu či míra důvěry ve stát a jeho instituce.

Prokop upozorňuje, že Babiš zdaleka nebodoval v regionech, kde je více exekucí, tak jako před pěti lety Zeman. „V obcích, kde jsou vysoké exekuce, Miloš Zeman v roce 2018 porazil Jiřího Drahoše se skoro 59 procenty,“ řekl sociolog. Letos to byla de facto remíza.

Stejně tak se Babišovi v chudších oblastech nepodařilo zabodovat tak jako před pěti lety Zemanovi. „V obcích s velkou mírou chudoby měl Zeman přes 57 procent,“ připomněl Prokop. Letos v nich těsně zvítězil Pavel.

Chudobu měří PAQ Research na základě faktorů, jako je bytová nouze, sociální vyloučení či faktor nízkého vzdělání. „Je vidět, že socioekonomika hraje roli,“ komentoval data Prokop.

„Petr Pavel je výrazně silnější kandidát, než byl Jiří Drahoš i pro ty chudší regiony,“ vyplývá podle něj z dat.

Z toho by podle Prokopa mohla současná vláda těžit. „Bylo by dobré, aby tahle politická reprezentace využila, že tam má jistý mandát, a pomohla těm regionům. Aby každé ty další volby nebyly o tom, že se bojuje proti kandidátovi, kterého rodí nedůvěra k establishmentu,“ uvedl. 

Jakub Grim, Tereza Čemusová, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme