Kdo udělal pro Česko víc a kdo zastupuje čí zájmy? Babiš a Pavel se přeli v prezidentské debatě

Generál ve výslužbě Petr Pavel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se poprvé setkali v debatě před druhým kolem. Finalisté prezidentského duelu změřili síly na Denik.cz. Zásadní prohlášení i výroky na jsme na serveru iROZHLAS.cz ověřili v online reportáži. Babiš zaútočil na Pavla, že je kandidátem vlády Petra Fialy (ODS). Pavel zase opáčil, že v takovém případě Babiš reprezentuje zájmy lidí kolem dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana.

Tento článek je více než rok starý.

sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 12:55 18. 1. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský duel Andreje Babiše (vlevo) a Petra Pavla (vpravo)

Prezidentský duel Andreje Babiše (vlevo) a Petra Pavla (vpravo) | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Do druhého kola prezidentských voleb postoupili Petr Pavel a Andrej Babiš (ANO). O tom, kdo se stane příštím prezidentem, rozhodnou voliči již příští pátek a sobotu. Jako první přinesl debatu finalistů Denik.cz, účastnili se oba kandidáti.

Během dvacetiminutové diskuse stihli probrat válku na Ukrajině, předháněli se v tom, kdo v posledních letech pracoval ve prospěch České republiky víc, také si vyčetli podporu, kterou jim vyjadřují jednotlivé politické subjekty.

Fiala se ptá finalistů prezidentské volby Pavla a Babiše: Co řeknete těm, kteří mají Sněmovnu za žvanírnu?

Číst článek

„Tato volba nebude pouze volbou, kdo bude následovníkem Miloše Zemana,“ pronesl Pavel. „Půjde o to, jestli budeme chtít svět, ve kterém se ctí hodnoty, nebo se budeme nacházet ve světě, kde vládne chaos,“ zdůraznil jedno ze svých hesel, která pronáší během kampaně.

Provládní kandidát?

Andrej Babiš reagoval konstatováním, že společnost je rozdělená a přispívá k tomu i jeho protikandidát tím, že ho podporuje současná vláda. „Je to provládní kandidát podpořený premiérem a ministry. Pokud bych byl zvolen já, budu nadstranický, jsem nezávislý a kandiduju proto, abych zastupoval všechny občany České republiky,“ řekl A dodal, že Pavel říká stejné věci jako vláda.

Nicméně jak už redakce upozornila dříve, Petr Pavel je občanským kandidátem. Není oficiálně kandidátem žádné politické strany, před prezidentskými volbami získal podporu přes 80 tisíc podpisů občanů. Vládní koalice Spolu před volbou vyjádřila podporu třem uchazečům o Hrad: Pavlu Fischerovi, Danuši Nerudové a právě Petru Pavlovi.

„Velmi pečlivě jsme naslouchali našim členům a voličům a z debat i průzkumů víme, že tito preferují tři kandidáty. Kdybychom nominovali někoho dalšího, tak to ve výsledku bude znamenat, že snížíme šanci na to, že prezidentský úřad bude zastávat osoba, která tyto společné hodnoty respektuje,“ řekl tehdy premiér Petr Fiala z ODS.

Kandidující Pavel na to reagoval i v debatě Deník.cz: „Pokud já jsem provládním kandidátem, pak je pan Babiš hradním kandidátem.“ „Na rozdíl od pana Babiše, který je kandidátem hnutí ANO, já jsem občanským kandidátem,“ zdůraznil.

Server iROZHLAS.cz ověřil i další výroky, které zazněly v debatě. Například, zda Petr Pavel zastával v NATO funkci zapisovatele, zda pomohl Petr Kolář Andreji Babišovi na Hrad nebo zda Babiš vydal do Spojených států hackera Nikulina. Vše je zaznamenáno v naší online reportáži.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Premiér vs. generál

V další části dvacetiminutové debaty se aspiranti o prezidentský úřad předháněli v zásluhách o blaho Česka. „Byl jsem premiér, který vyhostil desítky ruských diplomatů, který nikdy nenavštívil ruskou ambasádu, který nikdy nejednal ani s (Vladimirem) Putinem. Byl jsem přijat v USA v Bílém domě a vydali jsme proruského hackera (Jevgenije) Nikulina do USA,“ kasal se Andrej Babiš.

Šéf opozičního hnutí ANO podtrhl, že je v politice aktivní 10 let, kdežto Petr Pavel z jeho pohledu nemá žádné takové zkušenosti. „Rozumí armádě, ale my už náčelníka generálního štábu máme. To je jeho jediná kompetence. V roce 2015 odešel do NATO a od té doby pro Českou republiku neudělal nic,“ opakoval slova, která už řekl třeba během tiskové konference v sobotu ve volebním štábu.

Babišova kritika nechala Pavla v relativním klidu. Odvětil mu, že zatímco on byl premiérem, Pavel od 2018 nezastával žádnou veřejnou funkci a byl v důchodu. „Přesto jsem byl angažovaným občanem, jezdil jsem po debatách. Zapojil jsem se do opatření s bojem proti covidu, založil jsem iniciativu, která měla dosah na tisíce lidí (jedná se o Spolu silnější, pozn. red.),“ odmítl.

Nadcházející debaty

Oba postupující kandidáty prezidentské volby čeká několik debat v médiích. Česká televize (ČT) odvysílá svůj Prezidentský duel proti původnímu plánu již v neděli 22. ledna. Na tento termín ho přesunula kvůli kolizi s debatou na konkurenční TV Nova, která se uskuteční ve čtvrtek 26. ledna. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ale v úterý sdělil, že se debaty v ČT nezúčastní. TV Nova má podle mluvčí potvrzenou účast obou kandidátů.

O den dříve, ve středu 25. ledna, odvysílá diskusi televize CNN Prima News, účast v ní potvrdili Babiš i Petr Pavel. Babiš dnes ČTK dále řekl, že se zúčastní diskusí v Deníku, Blesku, CNN Prima News a televizi Nova.

„Andrej Babiš přijal účast ve čtvrteční předvolební debatě komerční televize a Petr Pavel u nás. Vzhledem k významu volby vnímáme jako důležitější, aby diváci viděli společnou debatu obou kandidátů, než abychom trvali na čtvrtečním termínu s jasným rizikem neúčasti jednoho z nich,“ sdělil ředitel divize Zpravodajství a sportu ČT Zdeněk Šámal.

„A protože odmítáme dělat z předvolební debaty souboj televizí, uvedeme Prezidentský duel v neděli,“ dodal Šámal.

aur, jgr, vtk, pik, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme