Pavel a Babiš se střetli v debatě. Dohadovali se o Babišově billboardu i o tom, kdo si neváží armády

Hlavně o podobě kampaně před druhým kolem prezidentských voleb hovořili v úvodu čtvrteční debaty na webu Blesk.cz Petr Pavel a Andrej Babiš (ANO). Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel nesouhlasil s názorem, že by jeho kampaň nebyla aktivní. Bývalý premiér Babiš pak odmítl, že by se inspiroval negativní kampaní prezidenta Miloše Zemana z roku 2018. iROZHLAS.cz debatu sledoval online a výroky obou kandidátů ověřoval.

sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 11:01 19. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvěma hlavními favority na post prezidenta podle dosavadních průzkumů jsou vojenský generál ve výslužbě Petr Pavel a předchozí předseda vlády Andrej Babiš.

Kdo bude prezidentem? (ARCHIVNÍ FOTO) | Foto: René Volfík | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Finalisté druhého kola prezidentských voleb Andrej Babiš (ANO) a Petr Pavel se ve čtvrtek poprvé setkali osobně v debatě jeden na jednoho. Oba již o den dříve diskutovali v debatě Deník.cz, kam se ale připojili prostřednictvím videa ze svých kanceláří.

Ve čtvrtek dorazili do studia Blesku, kde byli usazeni v křeslech proti sobě. Kandidáti se podobně jako dříve přeli o to, zda je Pavel vládním kandidátem.

Jourová se ptá prezidentských finalistů Pavla a Babiše: Jak řešit dezinformace a nenarušit svobodu slova?

Číst článek

Expremiér v debatě Blesku uvedl, že ministryně obrany Jana Černochová (ODS) je v týmu Petra Pavla. To není pravda, nikdo z aktivních politiků není v týmu kandidáta Pavla. Ministryně ale Babiše za jeho kampaň kritizuje.

Pavel je občanským kandidátem, na podporu své kandidatury sebral 81 tisíc podpisů. Premiér Petr Fiala (ODS) volbu generála pouze doporučil, a to před prvním i druhým kolem.

Spor o billboard

Babiš také hájil svůj kritizovaný billboard s heslem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják“. Po kritice chce slovo voják nahradit slovem generál. „Billboard je hlavně o mně, já mluvím o míru,“ tvrdil Babiš.

„Je to flagrantní zneužití strachu občanů z války,“ komentoval billboard Pavel a dodal, že strašit někoho zatažením do války považuje za podlé.

Pavel také řekl, že i upravený billboard považuje za neuctivý a urážlivý, protože „generálové jsou také vojáci“ a řekl, že právě vojáci usilují o to, aby válka nebyla.

Vstup Pavla a Babiše do KSČ? ‚Ty případy jsou podobné. To je na tom šokující,‘ srovnává historička

Číst článek

Kolem armády se točila i další část debaty: „Vlády, ve kterých jsem byl, navýšily rozpočet armádě o sto procent,“ uvedl pravdivě Babiš. Kandidáti se ale neshodli na tom, zda spolu jednali, nebo nejednali o rozpočtu na obranu.

„Když jste byl ministr financí, tak jste chtěl armádě škrtat. Byl jste ministr financí a spolu jsme jednali o rozpočtu,“ řekl Pavel.

„Ministrem jsem se stal 2014. Zdědili jsme rozpočet odcházející pravicové vlády. Nikdy jsme spolu nemohli jednat o rozpočtu. Rozpočet na další rok se dělá vždy až v květnu,“ oponoval Babiš.

Moderátorka Vera Renovica podotkla, že jí kampaň generála ve výslužbě připadá „reaktivní“. Proti tomu se Pavel ohradil: „Mluvím o tom, že chci vrátit prezidentskému úřadu vážnost, důstojnost, je to aktivní přístup ke kampani,“ uvedl.

Babiš popřel, že by se před druhým kolem inspiroval negativní kampaní končícího prezidenta Miloše Zemana namířené proti Jiřímu Drahošovi před pěti lety. Zeman tehdy spojil Drahoše s přijímáním migrantů. „Určitě ne,“ řekl Babiš.

Jaká je role prezidenta?

Na dotaz, s jakými problémy se na ně lidé během kontaktní kampaně nejčastěji obracejí, oba odpověděli podobně: lidi podle nich trápí hlavně vysoké ceny energií a potravin.

„Vláda s opozicí nekomunikuje. Změním to tak, že slibuju, že budu nadstranický prezident, byl jsem i nadstranický premiér, k ministrům ČSSD jsem se choval vstřícněji než k vlastním,“ prohlásil Babiš, ačkoli jako šéf hnutí ANO nemohl být z podstaty nadstranickým šéfem vlády.

Babiš si šetřil síly na druhé kolo, aby byl pro voliče neokoukaný, vysvětluje politolog Pink

Číst článek

„Pokud uspěji, chci premiérovi radit, co by měl udělat pro lidi,“ podotkl Babiš. „Prezident si může dovolit odstup a dívat se, jak opatření přijímaná vládou, fungují,“ řekl zase Pavel a Babišovi připomněl, že spolupráce s vládou, kterou ostře kritizuje, by pro něj případně nebyla snadná.

Došlo také na otázky víry poté, co se moderátorka Vera Renovica Babiše zeptala, zda má s sebou ve studiu pražské Jezulátko. Babiš vyndal z kapes rovnou dvě.

O dva dny dříve vzbudil pražský kostel Panny Marie Vítězné, kde se Jezulátko nachází, rozruch, když se svatostánek na několik hodin uzavřel, aby ho Babiš nemohl navštívit v rámci své kampaně. Šéf hnutí ani trvá na tom, že do kostela chodil a bude chodit dál a že nešlo o kampaň.

„Příklon k víře z nikoho charakternějšího člověka neudělá. Vidíme to na Jiřím Ovčáčkovi,“ zaútočil Petr Pavel.

„Mě zajímá horoskop, ale karty ne. Věřím, že Jezulátko funguje,“ odpověděl Babiš. „Nejsem věřící, ale pokud mám příležitost, tak chodím do kostela,“ tvrdil.

Oba účastníci finále prezidentských voleb by se měli střetnout ještě v debatách televizí Prima a Nova. Babiš odmítl účast v debatě České televize. Druhé kolo volby prezidenta se uskuteční v pátek 27. ledna a v sobotu 28. ledna.

aur, pik, jgr, gut, vtk, har, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme