Kontrolor Outlý: Kampaň pro neúspěšné kandidáty nekončí, mohou Drahoše podpořit z vlastních peněz

Neúspěšní kandidáti prvního kola prezidentských voleb mohou podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí ještě přijímat dary na kampaň. Podle člena úřadu Jana Outlého je mohou použít i na podporu postupujících do druhého kola bez toho, aby byly započítány do nákladů finalistů.

uvnitř audio Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Z výzvy, kterou úřad zveřejnil minulý týden, podle Outlého vyplývá, že zákon kandidátům přijímání darů a vedení další kampaně nezakazuje. „Tuto situaci zákon neřeší, my si nemůžeme nad zákon další pravidla naroubovávat,“ řekl Outlý. Dodal, že úřad vychází z podmínek pro první kolo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kampaň před druhým kolem prezidentské volby komentuje pro Radiožurnál Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí

Pomoc v kampani Drahošovi proti současnému prezidentovi Miloši Zemanovi slíbili neúspěšní kandidáti Michal Horáček, Marek Hilšer a Pavel Fischer. Horáček o víkendu uvedl, že je připraven Drahošovi poskytnout svoji již rezervovanou billboardovou plochu.

Podle výkladu úřadu Drahoš slibovanou podporu od neúspěšných kandidátů z prvního kola nemusí započítat do limitu kampaně, který pro účastníky druhého kola činí 50 milionů korun.

Výdaje na kampaň

Zatímco během prvního kola prezidentské volby mohli kandidáti do kampaně investovat maximálně 40 milionů korun, možné náklady se nyní pro postupující do druhého kola, tedy Jiřího Drahoše a Miloše Zemana, ze zákona navyšují o dalších 10 milionů korun.

Drahoš ale podle Karolíny Brennerové, která má v jeho týmu na starosti komunikaci se sponzory, zatím počítá s tím, že během příštích dvou týdnů nevyužije víc než deset milionů, o které se navyšuje limit výdajů pro druhé kolo prezidentské volby.

V kampani až do konce

„Všichni kandidáti jsou kandidáty až do skončení voleb jako celku. A mají nějaký limit, zákon jim neříká, v jakém časovém horizontu ho musí vyčerpat, respektive říká, že je to 90 dnů po volbách. Těžko jim lze zakázat, aby teď čerpali, pokud v limitu mají prostor. Oni to udělat mohou,“ popsal dále Outlý. S kolegy toto téma prodiskutovali minulý týden.

Podle Outlého by bylo absurdní, aby byla sdělení účastníků voleb k jejich spolukandidátům započítávána na vrub spolukandidátů, ať už by šlo o podporu, či naopak kritiku, což platí pro všechny typy voleb. Bylo by to také obtížné v praxi odlišit.

Zeman kampaň vedl, jeho výroky pro nás nejsou rozhodující, říká kontrolor Outlý

Číst článek

Ve výzvě z 11. ledna určené kandidátům, kteří se účastní druhého kola, a kandidátům, kteří se účastnili pouze prvního kola volby, bez ohledu na to, zda se účastní dále volební kampaně, aby oznámili do 23. ledna přijaté dary a bezúplatná plnění počínaje třetím dnem před prvním kolem voleb. Podobně museli dary nahlásit před prvním kolem.

„Úřad současně upozorňuje všechny kandidáty, že v době začínající třetím dnem před druhým kolem volby již žádné dary nesmějí přijímat,“ uzavřel výzvu předseda úřadu Vojtěch Weis.

Úřad začal fungovat v loňském roce a na transparentnost prezidentských voleb dohlíží poprvé. Zákon vykládá poprvé také kvůli tomu, že jde o první přímou volbu prezidenta, které se účastní úřadující hlava státu.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme