S kým se shodnete, s kým ne? Porovnejte si své názory s prezidentskými kandidáty

Na otázky nejstarší a nejoblíbenější české volební kalkulačky odpovědělo osm z devíti kandidátů. Prezident Miloš Zeman odmítl.

VOLEBNÍ KALKULAČKA Plasy (Aktualizováno: 6:25 12. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koláž vybraných prezidentských kandidátů: Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Petr Hannig, Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek a Vratislav Kulhánek

Koláž vybraných prezidentských kandidátů: Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Petr Hannig, Michal Horáček, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Mirek Topolánek, Jiří Hynek a Vratislav Kulhánek | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Občanské sdružení KohoVolit.eu v pondělí spustilo volební kalkulačku pro prezidentské volby. Každý, kdo odpoví ano - ne - nevím na 35 jasně zformulovaných otázek, se z ní může dozvědět, do jaké míry se jeho politické názory shodují s jednotlivými zájemci o Hrad.

Na otázky, které vzešly i z návrhů veřejnosti, odpovědělo osm z devíti kandidátů. Žádný z nich se neodhodlal ke zpochybnění Benešových dekretů, tedy ke kroku, který před pěti lety před druhým kolem prezidentské volby výrazně poškodil poraženého kandidáta Karla Schwarzenberga.

Kdo nevyplní, nevyhraje?

Současný prezident Miloš Zeman ani přes opakované žádosti na otázky volební kalkulačky neodpověděl. „Když nepřišla odpověď na náš e-mail, volali jsme si několikrát s jeho týmem. Většinou to skončilo tím, že prezidentovi spolupracovníci zavěsili, případně řekli, že 'ještě uvidí',“ sdělil serveru iROZHLAS.cz Michal Škop z KohoVolit.eu.

Před pěti lety přitom Miloš Zeman na sadu otázek odpověděl. Kalkulačku si před první přímou volbou hlavy státy vyzkoušelo 1,25 milionu voličů. Jediný, kdo tehdy neodpověděl, byla Jana Bobošíková.

„Opakovaně se ukazuje, že kdo kalkulačku nevyplní, nevyhraje. Když na Slovensku kalkulačku nevyplnil Robert Fico, prezidentské volby prohrál. Když ji pak jeho hnutí Smer před parlamentními volabmi vyplnilo, vyhrál,“ říká s mírnou nadsázkou Michal Škop.

Kalkulačky na vzestupu

Online volební kalkulačky pomáhají voličům v Evropě při rozhodování už dvacet let, v Česku se první pokusy objevily před parlamentními volbami v roce 2006.

Z tehdejších desítek tisíc jsou dnes stovky tisíc nebo dokonce miliony uživatelů: před parlamentními volbami evidovalo KohoVolit.eu ve své kalkulačce 1,5 milionu odpovědí.

Podle sociologických výzkumů bere výsledky kalkulačky při volbě v úvahu víc než polovina z těch, kdo si kalkulačku vyplní. Jeden z pěti uživatelů kalkulačky pak změní na základě výsledků svou volbu. Zároveň je mezi uživateli o 20 procent vyšší šance, že k volbám přijdou.

Vedle KohoVolit.eu nabízí volební kalkulačku před prezidentskými volbami například také projekt Prezident 21 nebo server Aktuálně.cz.

pek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme