Problémy u voleb: Opava řešila zaseknutý zámek i kolaps členky komise. Hlasování potrvá do tří hodin

Hlasování v jednom z opavských volebních okrsků bylo dvakrát narušeno. Kvůli problémům se zámkem se začalo hlasovat později. Poté jim zkolabovala členka komise. Hlasování tady proto potrvá do 15.00. Neobvyklý incident řešila komise v Žermanicích na Frýdecko-Místecku. Volič tam narušil pečeť volební urny. Hasiči a záchranáři zasahovali během večera v jednom z bytů v Rožnově pod Radhoštěm.

Opava/Rožnov pod Radhoštěm (Aktualizováno: 13:14 21. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Členové komise při příjezdu k bytu seniorky uslyšeli zevnitř volání o pomoc.

„Okamžitě zavolali městskou policii, jejíž strážníci společně se členy hasičského sboru města dveře do bytu otevřeli a ženě pomohli dostat se zpět do invalidního vozíku. Přivolána byla také lékařská záchranná služba," sdělil mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Žena, která kvůli svému zdravotnímu stavu požádala o možnost volby doma, se podle něj chtěla dostat ke vchodovým dveřím do bytu. V úzké uličce však z vozíku nešťastně upadla a nedokázala se vlastní silou pohnout. Jelikož seniorka bydlí v bytě sama, neměl jí kdo pomoci.

Žena při pádu neutrpěla žádné zranění. Po zásahu složek integrovaného záchranného systému tedy nakonec mohla vhodit hlasovací lístek do volební urny u sebe doma.

V Žermanicích volič narušil pečeť hlasovací schránky, vyndal z ní jednu hlasovací obálku a ihned ji vrátil zpátky. „Komise mu zabránila v další manipulaci s hlasovací schránkou a opět ji zapečetila. Coby autonomní orgán rozhodla o pokračování hlasování," uvedla Chlebounová.

V Opavě se začalo volit o tři čtvrtě hodiny později, protože se členové volební komise ani voliči nemohli kvůli problémům se zámkem dostat do budovy.

Okolo 09.30 bylo ve stejném okrsku hlasování po kolapsu členky komise přerušeno znovu. „Na místě zasahovali záchranáři. Hlasování bylo po 20 minutách obnoveno v souladu se zákonem," dodala Chlebounová.

„Zákon na tyto eventuality pamatuje, umožňuje hlasování odročit maximálně o hodinu," uvedla mluvčí moravskoslezského krajského úřadu Miroslava Chlebounová. Hlasování v konkrétním okrsku sice potrvá až do 15.00, celkové sčítání se ale nijak nepozdrží.

Během předčasných sněmovních voleb před čtyřmi lety se v jedné z plzeňských místností volilo rovněž déle, a to o půl hodiny. Důvodem byly technické problémy, podle některých informací tehdy neměla komise ráno klíče k odemčení místnosti. Někteří svědci ale tehdy uvedli, že otevření se zdrželo kvůli pozdnímu příchodu předsedy komise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme