Kandidát na prezidenta Bašta: poslanec SPD a bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině

Přečtěte si profil kandidáta na prezidenta Jaroslava Bašty, poslance hnutí SPD. Má podporu poslanců.

profil Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Datum a místo narození: 15. května 1948, Plzeň.

Vzdělání: Středověká archeologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Rodina: Ženatý, měl nemanželského syna, který zemřel.

Veřejné/politické působení: Za aktivity ve studentském Hnutí revoluční mládeže v letech 1968 a 1969 byl odsouzen na dva a půl roku do vězení. Po propuštění v roce 1972 se zapojil do disidentských aktivit, jako signatář Charty 77 byl perzekvován. Až do konce 80. let pracoval u podniku Stavby silnic a železnic jako dělník a v letech 1988 až 1989 jako technik.

Den s kandidátem: Za dezinformace se u nás označují názory, které odporují vládní propagandě, říká Bašta

Číst článek

Po revoluci působil jako jedna z předních tváří ČSSD, zabýval se oblastí bezpečnosti. V letech 1996-2000 byl poslancem a v letech 1998-2000 také ministrem bez portfeje v kabinetu Miloše Zemana.

Vládní post opustil, aby se mohl stát českým velvyslancem nejprve v Rusku (2000-2005) a na Ukrajině (2007-2010). V mezidobí působil jako náměstek ministra zahraničních věcí.

Z ČSSD vystoupil v roce 2019 a záhy jako nestraník kandidoval do Evropského parlamentu za Bezpečnost, Odpovědnost, Solidarita. Zvolen nebyl, přesto se stal členem tohoto hnutí a později i předsedou.

Loni na podzim se po 21 letech vrátil do Sněmovny, když vedl už jako člen SPD kandidátku v Pardubickém kraji. V dolní komoře Parlamentu je členem zahraničního výboru a předsedou jeho podvýboru pro vnější ekonomické vztahy. Působí také ve stálé komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

Kandidatura: Jeho kandidaturu oznámilo hnutí SPD začátkem září s tím, že jej nominuje poslanecký klub. Ten disponuje přesně potřebnými dvaceti zákonodárci, takže si kandidaturu musel Bašta také podepsat.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme