Bývalý kandidát na prezidenta Středula: odborářský předák

Přečtěte si profil bývalého kandidáta na prezidenta Josefa Středuly, předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Má podporu občanů i senátorů.

profil Praha (Aktualizováno: 12:17 9. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít


Odstoupení z kandidatury: Na závěr prezidentské debaty v České televizi 8. ledna oznámil, že z volby odstupuje a podpořil Danuši Nerudovou.


Datum a místo narození: 12. listopadu 1967, Opava.

Vzdělání: Střední průmyslová škola strojnická v Opavě.

Rodina: Ženatý, má tři děti.

Kariéra: Po ukončení studií pracoval ve vítkovických železárnách na údržbě válcovací trati, v roce 1990 se ve 22 letech stal místopředsedou základní organizace odborů; v roce 1991 byl zvolen členem rady Odborového svazu KOVO, od roku 1993 působil jako místopředseda svazu, v letech 2005 až 2014 pak OS KOVO vedl.

Od roku 2014 do současnosti pak předsedá největší české odborové centrále Českomoravské konfederaci odborových svazů.

Veřejné/politické působení a kandidatura: Při Středulově druhé obhajobě postu šéfa odborů letos v dubnu vyzval delegáty sjezdu prezident Miloš Zeman, aby Středulu delegáti přemluvili ke kandidatuře v prezidentských volbách. „Věřím, že budeš jedním z nejsilnějších kandidátů,“ řekl Středulovi Zeman.

Na začátku května odborový předák kandidaturu oznámil a začal sbírat podpisy občanů.

Na odborové demonstraci, na kterou přišlo počátkem října několik tisíc lidí, se odbory vymezily proti vládě, která podle nich dělá málo pro pomoc lidem v době vysoké inflace a že její kroky přicházejí pozdě. Vyzvaly ke zvýšení minimální mzdy a sociálních dávek, zamezení dalšího poklesu reálných platů a zastropování cen potravin či pohonných hmot.

Na ministerstvo vnitra odevzdal jak petice s více než 60 tisíci občanskými podpisy, tak i dostatek senátorských podpisů.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme