Kandidát na prezidenta Zima: bývalý rektor Univerzity Karlovy a šéf lékařského konzilia hlavy státu

Přečtěte si profil kandidáta na prezidenta Tomáše Zimy, bývalého rektora Univerzity Karlovy a šéfa lékařského konzilia hlavy státu Miloše Zemana. Má podporu senátorů.

profil Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Datum a místo narození: 2. července 1966, Praha.

Vzdělání: Fakulta všeobecného lékařství Univerzity Karlovy (dnes 1. lékařská fakulta), později získal titul MBA na Vysoké škole ekonomické.

Rodina: Rozvedený, z manželství má dceru a syna, z dalšího vztahu syna.

Den s kandidátem: Za řešení ekonomické krize by ode mě Fiala dostal čtyřku, říká Zima

Číst článek

Kariéra: Je profesorem lékařské chemie a biochemie, původně chtěl být chirurgem, ale nakonec dal přednost právě biochemii. V letech 2005-2012 byl děkanem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V letech 2014-2022 byl rektorem nejstarší české univerzity a v letech 2014-2019 také předsedou České konference rektorů.

Od podzimu 2021 stojí v čele lékařského konzilia, které dohlíží na péči o prezidenta Miloše Zemana.

Veřejné/politické působení: V letech 1983 až 1990 byl v Komunistické straně Československa, nejdříve jako kandidát, v roce 1986 byl přijat za člena.

Jako rektor Univerzity Karlovy kritizoval rozhodnutí prezidenta Zemana, který v květnu 2015 odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů. Prezidentův postoj tehdy označil za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod. Z toho důvodu patřil mezi rektory, kteří v letech 2014 až 2016 na protest nepřišli 28. října na předávání státních vyznamenání na Pražský hrad.

Během pandemie covidu se stal terčem kritiky kvůli prosazování názoru, že by si neriziková většina lidí měla na koronavirus vytvořit přirozenou imunitu.

V době, kdy vedl Karlovu univerzitu, vzniklo na škole česko-čínské centrum, které kvůli skandálu s netransparentním financováním konferencí o Číně Zima v říjnu 2019 zase zrušil.

Kandidatura: Záměr kandidovat oznámil koncem května 2022. Původně chtěl jít cestou sběru občanských podpisů, sesbíral jich však jen zhruba 37 tisíc.

V polovině října uvedl, že získal potřebný počet podpisů senátorů pro prezidentské volby. Podpořilo jich ho celkem 13 – jde o mix zástupců ANO, ODS, STAN i ČSSD, někteří z nich ale horní komoru opustili po letošních volbách.

gut Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme