Čtenáři posílají Drahoše na Hrad s 52 procenty. Umělá inteligence je proti, prezidentem zůstane Zeman

Do soutěže serveru iROZHLAS.cz přišlo necelých 500 čtenářských tipů na výsledek druhého kola prezidentských voleb. Vítězem bude podle čtenářů Jiří Drahoš. V prezidentských volbách nakonec zvítězila současná hlava státu Miloš Zeman.

Prognóza čtenářů Praha (Aktualizováno: 15:30 27. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prognózy čtenářů iROZHLAS.cz mírně favorizují Jiřího Drahoše | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Server iROZHLAS.cz spustil v úterý tipovací soutěž, v níž mohli čtenáři sami odhadnout výsledek voleb. Souhrn celkem 468 výsledků nereprezentuje celou populaci - ale protože se v nich neprojevují volební preference, ale jen pragmatické odhady čtenářů, mohou se čísla přiblížit realitě.

Prognózy čtenářů (konkrétně jejich střední hodnota) mírně favorizují Jiřího Drahoše, kterému přisuzují 52,27 procenta hlasů. Stávajícímu prezidentovi Miloši Zemanovi přisuzují zisk 47,68 procenta.

Prognóza čtenářů serveru iROZHLAS, jak dopadne 2. kolo prezidentských voleb 2018? | Zdroj: Český rozhlas

Sledujte volební výsledky na volebním speciálu iROZHLASu.

Ještě jeden odhad poskytla serveru iROZHLAS.cz společnost Blindspot Solutions specializující se na umělou inteligenci. Ta po celou dobu favorizovala současného prezidenta Zemana.

Výsledek druhého kola aplikace odhaduje na základě výsledků z minulého kola a již sečtených okrsků. Způsob odhadu se podobá technikám používaných v doporučovacích systémech internetových obchodů, kde jeden z mezikroků je odhad vkusu zákazníků, v tomto případě voličů.

Vyhodnocení chyby odhadu je obtížné, během prvního kola prezidentských voleb se však při 5 % sečtených hlasů výsledek takřka shodoval s celkovým výsledkem voleb - a při 15 % sečtených hlasů chyba odhadu spadla pod půl procenta. Průběžný odhad můžete sledovat v miniaplikaci níže.

 

Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme