Průzkum: nejpřijatelnějším premiérem by byl v srpnu pro veřejnost Babiš. Zaujali i Klaus mladší a Zaorálek

Andrej Babiš nejpřijatelnějším novým premiérem - vyplývá to z průzkumu agentury Focus, který si nechal zpracovat Český rozhlas. Dotazování se uskutečnilo od 14. do 28. srpna a zúčastnilo se ho 1011 lidí. Z 15 jmen osobností z různých politických stran si lídra hnutí ANO vybralo 37 % respondentů. Právě kvalita šéfa strany a její program je pro většinu respondentů, při rozhodování koho volit, nejpodstatnější.

Exkluzivně Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Bývalý vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Reuters

Jsou to právě voliči ANO, kteří kladou na osobnost lídra strany při rozhodování, koho volit, největší důraz," říká pro Radiožurnál analytik agentury Focus Filip Rozsíval.

Průzkum pro Český rozhlas: před rozhodnutím vydat Babiše a Faltýnka by volby vyhrálo ANO

Číst článek

„Nejvíce by v roli premiéra respondentům vyhovoval Andrej Babiš (ANO), kterého za přijatelného považuje 37 % dotázaných. Václav Klaus mladší (ODS) je představitelný v roli možného premiéra pro 34 % respondentů a na třetím místě se umístil Martin Stropnický (ANO)."

Rozsíval dodává, že Václava Klause mladšího si vybírali respondenti napříč politickým spektrem. Většinou šlo ale podle jeho slov o konzervativnější a pravicově laděné voliče.

Václav Klaus mladší nachází podporu nejen u voličů ODS, ale také u příznivců jiných stran, jako je kupříkladu SPD. V roli možného premiéra si ho dovede představit také více než třetina voličů ANO."

Průzkum agentury Focus pro Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

Komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman si tak výraznou podporu Václava Klause mladšího vysvětluje tím, že je synem dlouholetého úspěšného předsedy, bývalého premiéra a prezidenta. Hartman navíc dodal, že Václav Klaus mladší umí pracovat s veřejností.

Ať už je to na sociálních sítích, nebo například formou komentářů, které pravidelně píše na Novinky a podobně. Dost často, otevřeným a dalo by se říci velmi srozumitelným způsobem se vyjadřuje k problémům týkající se například školství. Svoji pozici buduje postupně."

Více odpůrců než stoupenců

Velmi dobře se podle průzkumu u lidí zapsal i sociální demokrat Lubomír Zaorálek (ČSSD). Jako premiéra si ho dovede představit víc než čtvrtina respondentů. Podle politologa Bohumila Doležala je současný ministr zahraničí jasným lídrem sociálních demokratů. Pan Sobotka je člověk, který je na odchodu z čelných pozic a ani Sobotka, ani Chovanec (oba ČSSD) nemá ambice ani šanci se premiérem stát a lidi to vědí."

Průzkum agentury Focus pro Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

Komentátor Petr Hartman dodává, že sociální demokraté pochopili, že je potřeba nahradit současného šéfa strany někým, koho veřejnost přijme. Vyšel jim z toho podle očekávání Lubomír Zaorálek, který dokáže daleko lépe emotivněji vystupovat na veřejnosti. Tím dokáže zaujmout pozornost širší veřejnosti, ale nemyslím si, že to bude změna natolik úspěšná, aby pomohla sociální demokracii se dotáhnout na hnutí ANO a aby jí pomohla přiblížit se nebo překonat 20% hranici."

Analytik Filip Rozsíval ale dodává, že u všech patnácti jmen bylo mezi dotázanými více odpůrců než stoupenců. U prvních třech jmen bylo proti nim víc než 50 procent dotázaných. Nejvyšší podíl odpůrců monitorujeme u Miroslava Kalouska (TOP 09), který je nepřijatelný v pozici premiéra pro 80 % respondentů."

Průzkum agentury Focus se uskutečnil v době od 14. do 28. srpna. Tedy ještě třeba před rozhodnutím sněmovny vydat Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Odpovídalo 1011 lidí starších osmnácti let. A to formou dotazníkového rozhovoru.

Kdo by uspěl podle tohoto průzkumu ve volbách ve stejném období, najdete tady.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme