Průzkum pro Český rozhlas: před rozhodnutím vydat Babiše a Faltýnka by volby vyhrálo ANO

Pokud by se teď konaly sněmovní volby, ovládlo by je hnutí ANO se ziskem přes 28 procent hlasů. Ukazují to výsledky exkluzivního průzkumu agentury Focus pro Český rozhlas. Stejně jako teď by ve sněmovních lavicích zasedli poslanci za sedm stran, jen místo Úsvitu by se v dolní komoře objevilo uskupení Svoboda a přímá demokracie. Průzkum obsahoval i to, jaké povolební uspořádání by lidé preferovali. Nejčastějším přáním byla jednobarevná vláda ANO.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model společnosti Focus pro Český rozhlas

Volební model společnosti Focus pro Český rozhlas | Foto: Focus/Český rozhlas | Zdroj: Infogram

Sběr dat do průzkumu se konal v druhé polovině srpna. Ještě proto nezohledňuje třeba nedávné rozhodnutí sněmovny vydat Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Průzkum pasuje na jasného vítěze voleb hnutí ANO. Na druhé sociální demokraty mu volební model přisuzuje skoro o 13 procentních bodů navíc, tedy 28 procent hlasů.

„Na druhém místě by se s výrazným odstupem umístila ČSSD se ziskem 15,7 procent hlasů,“ říká analytik agentury Focus Filip Rozsíval.

Kdyby se volby konaly teď, dorazily by k urnám necelé dvě třetiny voličů, konkrétně 63 procent. Před čtyřmi roky účast zůstala těsně pod 60procentní hranicí. K volbám se podle Rozsívala chystají hlavně vysokoškoláci a lidi středního věku.

„Ochotu jít k volbám deklaruje celkem 79 procent vysokoškolsky vzdělaných osob, zatímco u osob se základním vzděláním plánuje účast ve volbách pouze 53 procent respondentů. Asi úplně nejvyšší zájem vykazují respondenti ve věku 65 a více let, tedy senioři. Naopak nejmenší zájem jít volit pozorujeme u nejmladších osob ve věku 18 až 24 let,“ upřesňuje Rozsíval.

Z průzkumu dál vyplývá, že zúčastnit voleb se chystají nejvíc příznivci ODS. Hlasovat chce 9 z 10 sympatizantů strany. Naopak sociální demokraté mohou mít problém, jejich voliči zatím deklarují ze zavedených stran nejmenší zájem o volby. Podle politologa Bohumila Doležala by takový výsledek nebyl překvapením.

„Pravda je, že ODS měla vždycky ukázněné voliče, kdežto ČSSD je v těchto záležitostech tradičně spíš strana poněkud bohémská,“ říká Doležal.

Do sněmovny by se podle volebního modelu agentury Focus v tuto chvíli dostalo celkem sedm stran, a to v pořadí: hnutí ANO, ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Jako poslední, se ziskem 5 procent hlasů, by do dolní komory proklouzla i SPD s lídrem Tomiem Okamurou.

Přijatelnost možných variant složení vlády po parlamentních volbách podle srpnového průzkumu pro Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

Kromě celkových výsledků se průzkum zaměřil také na možné povolební uspořádání. U voličů zatím vede varianta jednobarevné vlády hnutí ANO. Následuje koalice ANO a ČSSD nebo pokračování současné vládní spolupráce - tedy kabinet hnutí ANO, sociální demokracie a lidovců.

Petr Hartman, komentátor Českého rozhlasu. | Foto: Vendula Kosíková | Zdroj: Český rozhlas

Komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman si to vysvětluje tím, že voliči jsou realisté, a proto při svém rozhodování berou v potaz to, aby bylo možné vládu sestavit.

„Oni potom stejně věří tomu, že není jiná, lepší varianta než ta, která třeba se jim líbila nebo nelíbila i před volbami. Když se podíváme na výsledky volebních preferencí, tak je přirozené, že pokud to nejsou voliči pravice, tak by neradi viděli někoho z představitelů pravice ve vládě. Proto dávají přednost třeba uskupení, které se zdá v současné době málo pravděpodobné - té spolupráci hnutí ANO a ČSSD.

Jenže ne všichni voliči by takovou variantu přivítali. Téměř polovina nevoličů hnutí ANO by nesouhlasila, aby jejich strana uzavřela koalici s hnutím okolo Andreje Babiše.

„Uzavření vládní koalice s ANO představuje bariéru volby takovéto strany zejména pro voliče TOP 09, ODS a Pirátů,“ říká analytik Filip Rozsíval.

Průzkum agentury Focus se uskutečnil v době od 14. do 28. srpna. Tedy ještě třeba před rozhodnutím sněmovny vydat Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Zkoumaný byl reprezentativní vzorek 1011 lidí starších osmnácti let formou dotazníkového rozhovoru.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme