Politici blahopřejí Pavlovi k úspěchu. Mluví o zakopávání příkopů i nové etapě v dějinách země

Výsledky Petra Pavla ve druhém kole prezidentských voleb někteří neúspěšní kandidáti jako Danuše Nerudová a Pavel Fischer přijali vstřícně. „Vrátili jsme srdce na Hrad! Gratuluji Petru Pavlovi k vítězství,“ napsala Nerudová na svém twitteru. Představitelé vlády a parlamentních stran vyjadřují spokojení s Pavlovým vítězstvím. Opoziční ANO hovoří o posílení hnutí. Radim Fiala (SPD) vyjádřil naději ve vyvážený dialog mezi SPD a prezidentem.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenská kampaň Petra Pavla na Staroměstském náměstí

V pozitivním duchu gratulovala Pavlovi i předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která zároveň oznámila datum Pavlovy inaugurace, tj 9. března | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jedním z prvních lidí, kteří gratulovali Petrovi Pavlovi ještě před sečtením hlasů, byla neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová.

„Ještě jednou upřímně děkuji i těm z vás, kteří jste mou podporu v prvním kole přetavili v podporu Petra Pavla v kole druhém. Bez vás by to nešlo,“ napsala Nerudová na twitteru.

Nerudovou následoval i Pavel Fischer, který se v prvním kole voleb zařadil za ní. „Mám radost, že budeme mít slušného prezidenta, za kterého se nebudeme muset stydět! Srdečně gratuluji Petru Pavlovi,“ uvedl Fischer na twitteru.

Ve stejném duchu zhodnotil Pavlovo vítězství i Marek Hilšer, který v prvním kole skončil s 2,56 procenta hlasů. „Referendum o Babišovi dopadlo dobře. Občané ČR jednoznačně odmítli populistickou politiku lži a nenávisti. Gratuluji novému prezidentovi k úspěchu a doufám, že vnese do české společnosti řád a klid,“ zhodnotil neúspěšný kandidát na twitteru.

Poblahopřát Pavlovi nezapomněl ani předseda hnutí ANO Andrej Babiš, se kterým se nově zvolený prezident utkal v druhém kole.

Gratulace od předsedy vlády

Premiér Petr Fiala (ODS) a lídr koalice Spolu, která Pavla podpořila, přivítal po sečtení 90 procent hlasů zvolení Petra Pavla prezidentem. Podle něj získal velmi silný mandát. „Viděli jsme nejodpornější kampaň v historii,“ uvedl Fiala na adresu Pavlova soupeře, expremiéra Andreje Babiše. Společnost vyzval ke zklidnění situace.

Pavel: Za úspěch svého prezidentství budu považovat pouze a jen náš společný úspěch

Číst článek

V blahopřáních se někteří členové vlády odkazovali na hesla sametové revoluce. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na twitteru vyjádřil svou radost z Pavlova vítězství a napsal, že věří, že se na Pražský hrad vrátí heslo Pravda vítězí!.

Přízeň Pavlovi sdílel i šéf rezortu zahraničních věcí. „Těším se na spolupráci při obhajobě českých zájmů, zajišťování bezpečnosti a prosperity pro naši zem a vytváření dobrého jména v zahraničí,“ uvedl Jan Lipavský (Piráti) na twitteru.

Nástup Pavla do prezidentského úřadu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) nazval skvělou zprávou pro Českou republiku. Na twitteru zároveň zdůraznil, že je důležité se rehabilitovat z negativních dopadů prezidentské kampaně. „Vnímám to nejen jako úkol prezidenta, ale také svůj,“ popsal.

O „hojení ran“, které způsobila kampaň, hovořil i ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Zvítězila slušnost nad strašením,“ pogratuloval Pavlovi. „Děkuji občanům naší země, že odmítli lživou kampaň. Teď musíme zahojit rány, které Andrej Babiš způsobil naší společnosti,“ napsal na twitteru.

Jako pozitivní zhodnotil úspěch Petra Pavla ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN), který zároveň poukázal na to, že České národní bance prospěje, že členy bankovní rady nebude jmenovat „skutečný majitel průmyslového a mediálního impéria“. „Těžko bych v diskusi o právním státu dokazoval, že jsme se vypořádali se střetem zájmu,“ vyjádřil se na twitteru.

‚Je čas zasypat příkopy‘

V pozitivním duchu gratulovala Pavlovi na twitteru i předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která zároveň oznámila datum Pavlovy inaugurace, tj. 9. března.

1. místopředseda vlády, ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan označil výsledky voleb jako „novou etapu našich novodobých dějin“. Zároveň popřál Pavlovi, aby se mu vydařilo být prezidentem všech občanů. 

„Blahopřeji a přeji nám všem, aby se mu podařil naplnit jeden konkrétní předvolební slib: aby byl prezidentem všech občanů. Aby dokázal přesvědčit voliče svého oponenta, že poražení nejsou oni, ale jen Babiš a jeho konfrontační styl politiky,“ vyjádřil se na twitteru.

„Generál Pavel je oficiálně zvoleným prezidentem! Nyní je čas zasypat příkopy, které tvrdá a částečně vylhaná kampaň přinesla naší společnosti,“ zhodnotil na twitteru první místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Přeji naší zemi, aby byl dobrý prezident, nadstranický, který se bude snažit společnost spojovat. Aby vrátil prezidentskému úřadu tolik potřebné demokratické a státnické hodnoty a aby Českou republiku důstojně reprezentoval,“ uvedl na twitteru místopředseda vlády, předseda strany Piráti a ministr pro digitalizaci a místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Ohlasy z opozičních řad

Podle Karla Havlíčka hnutí ANO, kde zastává post prvního místopředsedy, posílilo a stalo se nejsilnější stranou v ČR. Havlíček míní, že vysoká volební účast je dobrá pro vítěze i poraženého. Vítěz má silný mandát, poražený silnou podporu.

Inaugurace nově zvoleného prezidenta Petra Pavla proběhne 9. března, oznámila předsedkyně Sněmovny

Číst článek

Místopředseda SPD Radim Fiala respektuje zvolení Petra Pavla novým prezidentem. „Byla to přímá volba. Voliči rozhodli. Respektuji výsledek a jsem zvědavý, jakým prezidentem bude Petr Pavel,“ sdělil v rozhovoru pro Radiožurnál a zdůraznil, že zároveň je nutné pěstovat dialog mezi hnutím SPD a prezidentem.

Nově zvolenému českému prezidentu Petru Pavlovi blahopřála k úspěchu místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (ANO) stejně jako někteří čeští europoslanci.

„Blahopřeji a přeji zvolenému panu prezidentovi mnoho štěstí a sil v čele našeho státu, ať je prezidentem spojujícím náš národ a zastupujícím ho důstojně v Evropě a ve světě v této neklidné době,“ napsala Jourová na twitteru.

pat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme