Bývalá ombudsmanka Šabatová se v Brně neprosadila. Senátorem se stal někdejší ředitel fakultní nemocnice

V Brně vyhrál v druhém kole senátních voleb bývalý ředitel místní fakultní nemocnice Roman Kraus (ODS). Porazil někdejší ombudsmanku Annu Šabatovou (za Zelené), která získala 42,28 procenta hlasů. Kraus zvítězil už v prvním kole senátních voleb, v sobotu ale svůj náskok navýšil a získal 57,71 procenta hlasů. V předvolebním klání navrhoval sloučení sociálního a zdravotního pojištění.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anna Šabatová (vlevo) a Roman Kraus (vpravo)

Anna Šabatová (vlevo) a Roman Kraus (vpravo) | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

V prvním kole byl souboj v obvodě Brno-město velmi těsný. Na prvních třech pozicích bojovali Šabatová a Kraus s poslancem Karlem Raisem (za ANO). Nakonec ho těsně porazili - Kraus před týdnem získal 21,81 procenta hlasů a Šabatová 17,95 procenta hlasů.

Kdo vyhrál boj o Senát? Ve volbě uspěla Němcová, Šípová či Smoljak. Propadl naopak Štěch a Žantovský

Číst článek

Jejich volební klání i kampaně byly poměrně klidné, na mnohých tématech se dvojice shodovala. Spojoval je například náhled na muslimské země, které mají podle obou jiný systém hodnot než demokratický svět. Dalším téma, které oba dva kandidáti během kampaně akcentovali, je sociální péče.

Kraus navrhoval sloučení sociálního a zdravotního pojištění. „Dost často na sebe narážejí odlišná řízení a zdroje peněz těchto dvou rezortů, v mnoha zemích tato pojištění i rezorty sloučeny jsou. Ale to není jediné řešení, je třeba řada drobných kroků, zvláště v domácí péči,“ řekl v předvolebním duelu na Českém rozhlasu Plus.

‚Korektní kampaň‘

Kraus po sobotním klání poděkoval Šabatové za „korektní kampaň bez podpásových úderů“. Malá volební účast ve druhém kole voleb pro něj ale byla zklamáním, ve své kampani se na zvyšování povědomí o roli a důležitosti senátu zaměřil.

Bývalé ombudsmance nepomohla ani podpora od jejího protikandidáta Jiřího Kadeřávka (Piráti), dosluhujícího senátora Zdeňka Papouška zvoleného za KDU-ČSL a hnutí STAN. Do společenského dění chce ale Šabatová nadále zasahovat pravděpodobně ale spíš prostřednictvím neziskových organizací, žádné politické angažmá nezvažuje.

„Cítím určitou odpovědnost k širšímu úkolu a nechci se svázat spojením s jednou politickou stranou,“ dodala.

Dominika Kubištová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme