Hlavatý neobhájil křeslo senátora, s velkým náskokem ho porazil starosta Vrchlabí Sobotka

Novým senátorem za Trutnovsko se stane starosta Vrchlabí Jan Sobotka (za STAN). Ve druhém kole doplňovacích voleb se ziskem 67 procent hlasů porazil majitele královédvorské textilky Juta Jiřího Hlavatého (za ANO), kvůli kterému se volby konaly.

Aktualizujeme Trutnov (Aktualizováno: 19:45 13. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Vrchlabí Jan Sobotka (za STAN) na Trutnovsku získal senátorský mandát | Foto: Taneček David | Zdroj: ČTK

Starosta Vrchlabí Jan Sobotka (za STAN) bude senátorem jen dva roky a devět měsíců. Ve druhém kole doplňovacích voleb získal přes 30 tisíc hlasů, podnikatel Jiří Hlavatý (za ANO) přes 14 tisíc hlasů.

„Během sčítání volebních hlasů jsem byl napjatý a jsem rád, že to takhle dopadlo. Děkuji všem, kteří mě podpořili,“ řekl Jan Sobotka, který by se chtěl v Senátu věnovat tématice regionálního rozvoje a územní správě.

„Mám s tím na území Krkonoš a v celém obvodu Trutnovska velké zkušenosti, proto bych se chtěl i v Senátu regionálnímu rozvoji věnovat,“ doplnil.

Podle Sobotky možná právě Hlavatého vyjádření po zvolení do Sněmovny mohla rozhodnout o výsledku senátních voleb. „Domnívám se, že o výsledku rozhodlo to, jak pan Hlavatý jaksi dost nešikovně prezentoval zánik svého mandátu,“ popsal Sobotka.

Hlavatý se dozvěděl výsledek voleb na veletrhu v německém Hannoveru. „Do politiky podnikatelé nepatří, tak to asi voliči cítí. V tuto chvíli budoucnost v politice nevidím... Panu Sobotkovi jsem pogratuloval, držím mu palce, protože je to slušný a seriozní člověk. Může vyhrát jen jeden, život jde dál,“ řekl Hlavatý.

V prvním kole doplňovacích voleb do Senátu Sobotka získal 33,51 procenta hlasů, Hlavatý pak 25,21 procenta hlasů. Celkem se letos v obvodu č. 39 ucházelo o funkci senátora devět kandidátů. 

Volby kvůli Hlavatému

Doplňovací volby do Senátu se konaly kvůli podnikateli Jiřímu Hlavatému (za ANO), který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do sněmovny, a mandát senátora mu tedy automaticky zanikl. Pak ale oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu (více ZDE).

„Já jsem se nenechal zvolit poslancem. Musíte se obrátit na 4850 lidí, kteří mě vykroužkovali. A jich se zeptejte na to, aby zaplatili náklady na dodatečné volby. Ale ne mě. “

Jiří Hlavatý (exsenátor a exposlanec)

Poslaneckého mandátu se ale Hlavatý vzdal. Ve druhém kole se utkal se starostou Vrchlabí Janem Sobotkou (za STAN), který dostal v prvním kole nejvíce hlasů.

Podnikatel Jiří Hlavatý (za ANO) | Foto: Taneček David | Zdroj: ČTK

Na Trutnovsku byl o senátní volby, které se konaly ve stejném termínu jako první kolo voleb prezidentských, značný zájem. Zatímco v prvním kole volební účast podle Českého statistického úřadu dosáhla necelých 23 procent, ve druhém to bylo podle předběžných výsledků bezmála 60 procent.

Druhé kolo senátních voleb se konalo souběžně s prezidentskými. Český statistický úřad proto upozornil na možné komplikace spojené s tím, že volební lístky s prezidentským i senátním kandidátem voliči odevzdávají do volební urny v jedné obálce. Jedna obálka pro více druhů voleb byla použita v ČR vůbec poprvé.

Obavy z možných podvodů s hlasy, kterým podle některých zástupců krkonošských obcí nahrával souběh dvojích voleb, se však nepotvrdily. „Žádné zásadní problémy jsme nezaznamenali,“ řekl Jiří Masařík z trutnovského městského úřadu.

Podle něho volebním komisím trvalo jen déle, než hlasy sečetly a vyplnily výkazy. Musely souběžně posuzovat platnost hlasovacích lístků pro oba druhy voleb bezprostředně po otevření odevzdané úřední obálky.

Jan Sobotka (za STAN)

Od roku 1998 působí jako starosta Vrchlabí na Trutnovsku a od roku 2012 jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Vystudoval obor vodní stavby a vodní hospodářství na Stavební fakultě Vysokého učení technického v Brně. Pracoval jako projektant v podniku Agrostav Dvůr Králové nad Labem, později se osamostatnil. Počátkem 90. let krátce podnikal, spoluzaložil firmu na výrobu mikrotenových sáčků. Poté pracoval jako vedoucí stavební výroby v podnicích Kobra Plus Vrchlabí a Novos Hradec Králové. V roce 1995 začal pracovat jako vedoucí provozu vleků ve Špindlerově Mlýně. Do zastupitelstva ve Vrchlabí byl poprvé zvolen v roce 1994, tehdy jako člen ODS, později přestoupil do Unie svobody-Demokratické unie (US-DEU), za kterou kandidoval i v roce 1998, kdy byl po volbách zvolen starostou města. Je ženatý a má dvě děti.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme