Kdo vyhrál boj o Senát? Ve volbě uspěla Němcová, Šípová či Smoljak. Propadl naopak Štěch a Žantovský

Voliči o víkendu obměnili třetinu Senátu. Vítězem druhého kola volby se stalo hnutí Starostové a nezávislí (STAN), získalo deset mandátů, a v horní komoře se tak stane nejsilnější frakcí. Druhá skončila s pěti křesly ODS. Nejvíce senátorů obhajovala ČSSD, ve volbě ale nezískala jediný mandát. Oslabilo také hnutí ANO, udrželo si jen jedno křeslo ze dvou. „Není to překvapení,“ řekl posléze premiér Andrej Babiš (ANO).

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 17:11 10. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězové a poražení voleb. Zleva Milan Štěch, Michael Žantovský, Miroslava Němcová, Adéla Šípová a David Smoljak

Vítězové a poražení voleb. Zleva Milan Štěch, Michael Žantovský, Miroslava Němcová, Adéla Šípová a David Smoljak | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Ve druhém kole senátních voleb uspěla například Miroslava Němcová z ODS. Zabodovala ve volebním obvodu Praha 1, získala tam bezmála 64 procent hlasů a porazila tak obhajujícího senátora a bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla. Jak jejich senátní duel probíhal, si můžete přečíst ZDE.

VIDEO: Jak se změní Senát a co je za propadem ČSSD? Pusťte si speciál Radiožurnálu a Plusu

Číst článek

Vítězství Němcové uniklo o pár procent hlasů už minulý týden, kdy získala 48 procent hlasů. Němcové nyní automaticky zanikne mandát poslankyně, ve sněmovně by ji měl nahradit bývalý primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

„Jsem opravdu v unikátní pozici, kdy jsem ráno vstávala jako poslankyně a spát půjdu večer jako senátorka, je to zvláštní pocit,“ prohlásila Němcová v sobotu odpoledne během tiskové konference.

ODS získala v nynější volbě celkem pět mandátů, polepší si tak o dvě křesla. Vedle Němcové uspěl také třeba Lumír Aschenbrenner, který tak mandát v Plzni obhájil, či Tomáš Fiala ve Strakonicích.

Kladenský souboj

Ostře sledovaný souboj se odehrál také ve volebním obvodě Kladno. Do druhého kola tam postoupila za Piráty právnička Adéla Šípová a poslanec Petr Bendl z ODS.

Bendl na sebe před druhým kolem upozornil především tím, že v kampani kladl důraz na téma migrace a uprchlické krize, v tomto duchu také útočil na konkurenční kandidátku. Šípová nakonec ve volbě utržila přes 67 procent hlasů.

Výsledky druhého kola senátních voleb najdete ve speciální aplikaci serveru iROZHLAS.cz ZDE, stejně tak nabízíme přehled nového povolebního uspořádání horní komory.

Výhra STAN

Nejvíce křesel v senátních volbách získalo hnutí STAN – z 27 možných mandátů jich má hned deset. Prosadili se všichni jejich finalisté a Zbyněk Linhart (za STAN získal mandát už v prvním kole voleb před týdnem). V horní komoře tak hnutí nyní bude mít většinu.

V Praze 9 uspěl za STAN například staronový senátor David Smoljak, v Kolíně Pavel Kárník a na Pelhřimovsku Jaroslav Chalupský. Ten v senátním duelu porazil někdejšího předsedu Senátu Milana Štěcha.

„Je zcela zřejmé, že soupeře podpořili lidé, kteří fandí politické pravici. Byla to shoda okolností, dostal jsem o 4 tisíce hlasů méně než v prvním kole, lidé se možná lekli situace s covidem,“ komentoval volební debakl Štěch pro Radiožurnál.

ČSSD v letošních senátních volbách neobhájila ani jeden z deseti mandátů. Zbyli jí jen tři senátoři, přijde tak o vlastní senátorský klub. Pro něj je potřeba mít alespoň pět senátorů.

Tři mandáty pak získali lidovci – v Přerově uspěla třeba stávající senátorka Jitka Seitlová.

Křeslo v horní komoře obhájil také Václav Láska (SEN 21), který v Praze 5 soupeřil s Michaelem Žantovským. Láska, jehož klub získal dvě křesla, utržil přes 54 procent hlasů.

Oslabení ANO

Dva mandáty získala TOP 09, volbami tak zdvojnásobila své senátní zastoupení. Celkem tak teď bude mít čtyři senátory.

Získaná křesla

  • STAN: 10 mandátů
  • ODS: 5 mandáty
  • KDU-ČSL: 3 mandáty
  • SEN 21: 2 mandáty
  • TOP 09: 2 mandát
  • ANO: 1 mandát
  • SLK: 1 mandát
  • HDK: 1 mandát
  • Svobodní: 1 mandát
  • Piráti: 1 mandát

Polepšili si také už zmínění Piráti. Díky úspěchu Šípové budou mít celkem dva senátory, které navrhli.

Jeden mandát pak získalo hnutí ANO, které tak oslabilo. Udrželo si totiž jen jedno křeslo ze dvou. Z kandidátů vládní partaje uspěl pouze Ondřej Feber, který se o hlasy voličů ucházel za volební obvod Karviná

„Není to překvapení,“ komentoval posléze během tiskové konference volební výsledky premiér Andrej Babiš (ANO). Hnutí ANO se podle něj ve volbách do Senátu dlouhodobě nedaří. „Ani jsem to nesledoval, celý den řeším covid,“ doplnil.

Jeden mandát ve druhém kole senátních voleb získali ještě Svobodní, Starostové pro Liberecký kraj, za které mandát obhájil v České Lípě Jiří Vosecký, a Hradecký demokratický klub (HDK).

Boj o šéfa 

Voliči ve druhém kole senátních voleb rozhodovali i o tom, která senátní frakce bude nově nejsilnější. Svými hlasy tak ovlivnili to, zda v čele horní komory zůstane zástupce ODS, nebo bude vystřídán adeptem Starostů a nezávislých (STAN).

V Praze 9 obhájil křeslo Smoljak. Dál se bude angažovat v boji za nezávislost médií a úřadů

Číst článek

Podle nepsaných pravidel má totiž nejsilnější klub právo zvolit si předsedu Senátu ze svých řad. Post šéfa horní komory nyní zastává Miloš Vystrčil z ODS. Ten už dříve v rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že o tuto funkci bude znovu usilovat.

Nejsilnější frakci by měli mít podle výsledků voleb starostové společně s TOP 09, a to 28 členů. V klubu ODS by mělo být nejméně 21 senátorů. Klub KDU-ČSL by si měl zachovat 12 členů.

Čtvrtou nejpočetnější frakcí by měl být i s pirátskými senátory Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 se sedmi členy. Klub ANO by měl být šestičlenný.

Početní složení frakcí ovšem ovlivní i to, zda se k nim v rámci povolebních vyjednávání připojí v případě zvolení některý ze zástupců menších uskupení.

Účast v letošním finále senátních voleb byla čtvrtá nejnižší v historii, hlasovat přišlo 16,74 procenta voličů.

Kristýna Guryčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme