Senátní obvod číslo 35: O místo v Senátu se na Jablonecku a Semilsku utká sedm kandidátů

O místo v Senátu se na Jablonecku a Semilsku utká sedm kandidátů. Jablonecký magistrát v pátek všechny uchazeče zaregistroval. Kandidátů je o tři méně než před šesti lety, kdy se o post senátora v obvodu 35 ucházelo deset lidí. Volby tehdy vyhrál Jaroslav Zeman z ODS, který bude v říjnu senátorskou funkci obhajovat.

Jablonec nad Nisou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senání volby 2018. | Zdroj: Koláž Český rozhlas

„Všechny jsme zaregistrovali, žádné závady nebyly,“ řekla vedoucí organizačního a personálního oddělení v Jablonci Pavlína Reichelová.

Vlastního kandidáta bude mít na Jablonecku pět z devíti parlamentních stran. Místo v Senátu bude obhajovat majitel společnosti Detoa a starosta Albrechtic v Jizerských horách Jaroslav Zeman z ODS. Jeho kandidaturu podpoří i Starostové pro Liberecký kraj, kteří se proto rozhodli vlastního kandidáta nepostavit.

ANO nominovalo do Senátu podnikatele Josefa Chuchlíka, za ČSSD kandiduje jablonecký zastupitel a drážní expert Jindřich Berounský a za komunisty učitelka Šárka Kalvová. Podporu Pirátů a KDU-ČSL bude mít právnička a zastupitelka Jablonce Michaela Tejmlová, která kandiduje jako nezávislá za politické hnutí SENÁTOR 21.

SPD nominovala strážníka Michala Švarce. O funkci senátora se znovu uchází radní a ředitel městského divadla Pavel Žur jako kandidát uskupení Nová budoucnost pro Liberecký kraj.

V roce 2012 vybírali voliči z desítky kandidátů. Do druhého kola postoupil spolu se Zemanem tehdejší liberecký hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). Zeman zvítězil s podporou 63,62 procenta voličů. K volbám, které se před šesti lety konaly současně s volbami do krajských zastupitelstev, přišlo v prvním kole 37,07 procenta voličů a ve druhém 19,90 procenta.

Tabulka kandidátů v roce 2012 a 2018 za obvod 35 Jablonec nad Nisou:

Politická strana20182012
ANOJosef Chuchlík-
ČSSDJindřich BerounskýStanislav Eichler
KDU-ČSL-Michael Vraný
KSČMŠárka KalvováFrantišek Pešek
NK-Josef Hausmann
Národní socialisté-František Vízek
Nová budoucnost pro LKPavel ŽurPavel Žur
ODSJaroslav ZemanJaroslav Zeman
Semiláci, PSS-Stanislav Pěnička
Senátor 21Michaela Tejmlová-
SPDMichal Švarc-
SPOZ-Miroslav Matěcha
TOP 09 a STAN, Starostové pro Liberecký kraj-Soňa Paukrtová

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme