Foto: David W. Černý, Reuters

Volební vizitky: představujeme kandidáty do Senátu

Anna Jadrná, Jan Cibulka a Regionální redakce zpravodajství ČRo |

Čtěte dále

Kdo v říjnu vstoupí do Senátu? Český rozhlas představuje kandidáty, kteří se ucházejí o 27 křesel v horní komoře Parlamentu a zároveň se rozhodli využít nabídku na natočení volebních vizitek. Odpovídali na šest stejných otázek a dostali jednotný časový limit. Na jednom místě si tak snadno porovnáte, kdo usiluje o vaše hlasy. O Senát se letos utká celkem 236 lidí. Senátní volby se uskuteční spolu s komunálními 5. a 6. října. Případné druhé kolo voleb do horní komory bude o týden později.

Český rozhlas oslovil všech 236 kandidátů a kandidátek do Senátu. Část z nich ale nabídku na natočení volební vizitky odmítla. U některých je pak kvůli podezření z porušení pravidel pro jejich vysílání muselo posuzovat právní oddělení Českého rozhlasu. Pravidla pro volební vizitky jsou veřejně dostupná zde.

V interaktivní mapě stačí vybrat kraj, který vás zajímá. Zobrazí se vám volební vizitky kandidátů, jejichž součástí je fotka a zvuk s odpověďmi na šest stejných otázek.

Podoba volebních vizitek je pro všechny kandidáty jednotná. První otázka zní „Proč by lidé měli volit právě vás?“ a na odpověď mají všichni jednu minutu.

Časový limit u dalších pěti otázek je 30 sekund. Kandidáti samozřejmě můžou odpovědět v kratším čase, ušetřené sekundy se ale nepřevádějí.

Český rozhlas se dále ptal:

  • Co byste v případě zvolení udělal/a jako první?

  • Jak byste chtěl/a zvýšit důvěryhodnost Senátu?

  • Se kterým hnutím nebo politickou stranou byste rozhodně nespolupracoval/a?

  • Co byste konkrétně udělal/a pro zlepšení politické kultury v České republice, tedy nejen v Senátu?

  • Budete se v případě zvolení věnovat senátorské práci naplno, nebo se budete chtít souběžně věnovat i jiným zaměstnaneckým, podnikatelským, politickým nebo dalším aktivitám?

Kandidáti do Senátu sice všechny otázky předem znali, při natáčení ale museli odpovídat z hlavy a na první pokus. Pokud se ztratili v odpovědi, mohli se vrátit na začátek příslušné věty a zopakovat ji. Nemohli ale mít před sebou připravený text ani poznámky na papíře nebo v mobilním telefonu či tabletu.

Rozhovory s jednotlivými kandidáty se ve vysílání Českého rozhlasu objeví postupně. Pořadí určil los, na který dohlížel notář.

Komunální volby 2018

Senátní volby 2018

Anna Jadrná, Jan Cibulka a Regionální redakce zpravodajství ČRo