Senátní obvod číslo 47: Do senátních voleb na Náchodsku jde šest kandidátů

V senátních volbách na Náchodsku se v říjnu utká šest kandidátů, což je o pět méně než při minulých volbách v roce 2012. Kandidátky už náchodský městský úřad zaregistroval. V pátek to řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Pod obvod 47 spadá kromě Náchodska i část Hradecka. V Královéhradeckém kraji jde o jediný obvod, kde budou voliči vybírat senátora. „Podklady byly v pořádku, proto jsme mohli všechny podané přihlášky zaregistrovat,“ řekla Adlof.

Náchod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senání volby 2018. | Zdroj: Koláž Český rozhlas

Dosavadní senátor Lubomír Franc (ČSSD) mandát obhajovat nebude. První stranou, která podala kandidátku, byla ČSSD, následovaly ODS, KDU-ČSL, ANO, SPD a KSČM.

Kandidátem ČSSD bude místostarosta Náchoda Miroslav Brát, který je v zastupitelstvu od roku 2002. Posledních sedm let je členem městské rady, od dubna 2016 je neuvolněným, tedy ne plně placeným, místostarostou.

ODS do voleb vyslala bývalého policejního prezidenta a současného prvního náměstka hejtmana hradeckého kraje Martina Červíčka. O zvolení senátorem na Náchodsku bude usilovat předseda KDU-ČSL a poslanec Pavel Bělobrádek, který je i zastupitelem kraje a zastupitelem v Náchodě. Bělobrádek bude mít ve volbách podporu hnutí STAN a TOP 09, obě strany vlastního kandidáta nepostavily.

Hnutí ANO vyšle do voleb živnostníka, krajského zastupitele a zastupitele města Hronov Petra Koletu. Za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) bude kandidovat ekonomka Andrea Pajgerová. Kandidátkou KSČM pro senátní volby je pedagožka, členka správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny a bývalá poslankyně Soňa Marková.

Marková na Náchodsku do Senátu kandidovala i při posledních volbách v roce 2012. Získala nejvíce hlasů v prvním kole, ve druhém ji porazil Franc. Dosavadní senátor Franc křeslo získal v roce 2012, když byl i hejtmanem Královéhradeckého kraje. Kraj Franc vedl v letech 2008 až 2016.

Kandidáti pro říjnové senátní volby v obvodu 47 Náchod:

Volební strana20182012
ČSSDMiroslav BrátLubomír Franc
ODSMartin ČervíčekZdeňka Horníková
KDU-ČSLPavel BělobrádekMiroslav Štěpán
ANOPetr KoletaVáclava Domšová
SPDAndrea Pajgerová-
KSČMSoňa MarkováSoňa Marková
Věci veřejné-Jiří Štětina
TOP 09-Bedřich Moldan
Suverenita - Strana zdravého rozumu-Renata Hodovalová
Spojení demokraté-Sdružení nezávislých-Jiří Klepsa
nezávislý-senátor Petr Pakosta
nezávislý-exsenátor Petr Fejfar

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme