Senátní obvod číslo 65: O Senát bude v Šumperku usilovat z původních sedmi šest kandidátů

O hlasy voličů ve volebním obvodu 65 Šumperk bude v nadcházejících senátních volbách usilovat šest ze sedmi původně přihlášených kandidátů. Šumperští úředníci stejně jako před šesti lety odmítli kandidaturu nezávislého kandidáta Roman Gawlase, který nedodal k přihlášce potřebné přílohy. Proti rozhodnutí se může ještě odvolat u krajského soudu. Zájem uchazečů je o něco menší než před šesti lety, kdy si lidé vybírali z osmi kandidátů.

Šumperk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senání volby 2018. | Zdroj: Koláž Český rozhlas

Gawlasovi podle úředníků chybělo doložení potřebného tisíce podpisů oprávněných voličů i potvrzení o složení kauce 20 000 korun. Ze stejných důvodů nebyla jeho přihláška registrována ani v roce 2012, zjistila ČTK. Po výzvě kandidát úřadu sdělil, že „ruší svoji účast ve volbách do Senátu a že není schopen v zákonem stanoveném termínu závady odstranit, což vyhodnotil registrační úřad jako vzdání se kandidatury“, stojí v rozhodnutí Městského úřadu v Šumperku.

Na Šumpersku bude senátní křeslo z registrovaných kandidátů obhajovat v barvách koalice lidovců a Nezávislé volby dosavadní senátor a starosta Šumperka Zdeněk Brož. Senátním volbám dá přednost před komunálními, které budou ve stejném období.

Bude v komunálních volbách sice kandidovat, ale ne z prvního místa. „Kryjí se mi senátní a komunální volby. Chci dát prioritu senátním volbám,“ řekl již dříve Brož (Nezávislá volba).

Za ČSSD bude jeho protikandidátem primářka transfuzního oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci Dana Galuszková. Soupeřit s kandidáty ve volbách bude také ředitel šumperské nestátní neziskové organizace Pontis poskytující sociální služby Miroslav Adámek, kterého nominovalo hnutí ANO.

Barvy KSČM bude v senátních volbách v tomto obvodu hájit jednašedesátiletý Vladislav Rulíšek, bývalý zaměstnanec ministerstva obrany. ODS vyslala do voleb místostarostu Bludova Josefa Ťulpíka. Za SPD bude kandidovat přednosta železniční stanice v Šumperku Tomáš Hauzner.

Před šesti lety vyhrál volby šumperský starosta Zdeněk Brož (za KDU-ČSL), který v druhém kole porazil sociálního demokrata Miloslava Vlčka. Brož získal 55,52 procenta hlasů a Vlček 44,47 procenta. Účast byla 34 procent v prvním a 18,5 procenta v druhém kole.

Kandidáti do Senátu za obvod Šumperk v roce 2018 a 2012:

Volební stranakandidát 2018kandidát 2012
KSČMVladislav RulíšekFrantišek Mencner
ČSSDDana GaluszkováMiloslav Vlček
KDU-ČSL a Nezávislá VolbaZdeněk BrožZdeněk Brož
Národní socialisté-Vilém Bruk
ODSJosef ŤulpíkPetr Procházka
Suverenita - Blok Jany Bobošíkové-Jiří Novák
TOP 09 a Starostové-Jana Němečková
hnutí ANOMiroslav Adámek-
SPDTomáš Hauzner
nezávislý kandidát-Jan Kubíček

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme