Skončilo druhé kolo senátních voleb. O nových senátorech se rozhodovalo ve 26 okrscích

V Česku v sobotu ve 14.00 skončilo druhé kolo senátních voleb. Volební místnosti se na třetině území republiky otevřely v 8.00. Během následujících šesti hodin mělo zhruba 2,8 milionu voličů možnost rozhodnout, kterých 26 z 52 kandidátů zasedne v horní komoře Parlamentu. Jasno už mají na Děčínsku, kde před týdnem v prvním kole mandát obhájil Zbyněk Linhart (za STAN).

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 12:54 10. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasovací lístek ve volbách do Senátu v obvodu Praha 5.

Hlasovací lístek ve volbách do Senátu v obvodu Praha 5. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Volební místnosti byly otevřeny do 14.00. Nyní volební komisaři sčítají hlasy a posílají ke zveřejnění Českému statistickému úřadu. Podle zkušeností z minulých voleb by mohly být výsledky známy kolem 17.00.

První volební kolo vyhrály hnutí STAN a SLK, která k Linhartovi mohou přidat dalších deset senátorů a počet členů klubu zvýšit minimálně na 26 členů. Stejnou šanci má také ODS, která stejně jako STAN obhajuje tři křesla. Starostové by své řady mohli doplnit o tři finalisty TOP 09.

Senátní duel: Hampl připomíná minulost ODS. ‚To jsme si mohli odpustit,‘ říká Němcová

Číst článek

KDU-ČSL má možnost získat sedm senátorů, šest mandátů z 15 obhajuje. Hnutí ANO má finalisty v osmi obvodech a obhajuje dva mandáty ze sedmi. Podobně je na tom Klub pro liberální demokracii – Senátor 21, který obhajuje dva mandáty z šesti a má stejný počet finalistů. Přidat by se k němu mohli v případě úspěchu i dva finalisté navržení Piráty. ČSSD obhajovala deset křesel ze 13, ve finále má pouze tři nominované.

Mezi letošními finalisty jsou i tři poslanci, za které by v případě zvolení mezi senátory do sněmovny nastoupili náhradníci. V případě Miroslavy Němcové (ODS) by to měl být jihlavský radní Jaroslav Vymazal vzhledem k tomu, že Jan Tecl se náhradnictví vzdal už po svém zvolením senátorem před dvěma lety.

Za Petra Bendla (ODS) by se podle pořadí náhradníků z kandidátky zřejmě vrátil na rok do sněmovny po 16 letech někdejší europoslanec Hynek Fajmon. Místo Jiřího Maška (ANO) by místo ve sněmovně obsadil živnostník Petr Koleta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme