‚Fenomén Čunek‘ míří do Senátu už po prvním kole, bodovali i Kubera a Drahoš

V samostatném Česku se to stalo jen desetkrát, letos se to však povedlo i lidoveckému hejtmanovi Jiřímu Čunkovi. Ten má totiž mandát v horní komoře jistý už po prvním kole, na Vsetínsku získal v senátních volbách přes 51 procent a křeslo tak obhájil. Hned v prvním kole získal mandát i někdejší prezidentský kandidát Jiří Drahoš, který kandidoval do Senátu za Prahu 4.

Praha (Aktualizováno: 4:50 7. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor Jiří Čunek z KDU-ČSL slavil 6. října 2018 ve volebním štábu ve Zlíně výsledek prvního kola senátních voleb. Obhájil senátorské křeslo v obvodě Vsetín. | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Fenomén Čunek. Tak někteří komentáři popisují úspěch Jiřího Čunka, který křeslo v Senátu získal už v prvním kole. „Ve svém regionu je brán jako skutečně výrazná osobnost, úspěšný manažer a jeho lidé mu rozumějí,“ uvedl pro Českou televizi třeba politolog Daniel Kunštát.

Sedm a pět procent. Paroubek ani Rath senátory nebudou. Exhejtmana těší, že dopadl líp než ČSSD

Číst článek

Sám Čunek, který byl do Senátu zvolen už potřetí, svůj výsledek komentoval následovně: „Myslím, že jsem byl zvolen (v prvním kole – pozn. red.) i minule, tehdy byly zároveň volby do krajů a byly téměř stejné obálky a bylo skoro 9 procent neplatných hlasů. Teď jsem očekával, že bych ten úspěch mohl mít, ale úplně jsem v to nevěřil.“

Čunek ve volbách v roce 2012 získal 47 procent hlasů. Na první pokus získat mandát v horní komoře se povedlo naposled loni senátorce Aleně Dernerové (za SD–SN). Čunek současně kandidoval z posledního místa i do vsetínského zastupitelstva, lidovce zde zatím získali pět křesel.

Kubera, Drahoš či Hilšer

Podobně úspěšný jako Čunek byl v prvním kole také někdejší prezidentský kandidát Jiří Drahoš (za STAN), který na Praze 4 získal přes 52,5 procenta hlasů. Druhá skončila obhajující senátorka Eva Syková. Ta byla původně byla do Senátu zvolena za ČSSD, letos však kandiduje za ANO. O tom, kdo v letošních volbách „převlékl kabát“, informoval server iROZHLAS.cz podrobně už dříve.

Novým senátorem za Prahu 4 bude Drahoš. V prvním kole získal přes 52 procent hlasů

Číst článek

V senátních volbách zabodoval také dlouholetý senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera z ODS, který získal přes 41 procent. S Kuberou, který současně obhajuje mandát i v teplickém zastupitelstvu, se do druhého kola probojoval také ředitel tamního gymnázia Zdeněk Bergman (Senátor 21). Ten získal v prvním kole 21 procent hlasů.

Do finálního duelu postoupili i další letošní uchazeči o post hlavy státu. Na Praze 12 je to bývalý diplomat Pavel Fischer (nezávislý), který získal 48 procent. Spolu s ním postupuje do druhého kola kandidátka Pirátů Eva Tylová s 16 procenty. Necelých 45 procent hlasů získal na Praze 2 Marek Hilšer, v duelu ho příští týden doplní obhajující senátor Pirátů Libor Michálek.

Z někdejších prezidentských kandidátů naopak na Chrudimsku neuspěl Jiří Hynek (Realisté) a v Praze 8 Petr Hannig (Rozumní). Na Chrudimsku do druhého kola postoupil kandidát ODS Jan Tecl a lidovecký exministr Daniel Herman, na Praze 8 je to exnáměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht (za Piráti) a lékař Pavel Dungl (za TOP 09).

Bělobrádek i Bek v druhém kole

V Náchodě do druhého kola postupují s téměř vyrovnaným výsledkem šéf lidovců Pavel Bělobrádek a policejní exprezident Martin Červíček (za ODS). V Brně zase s výrazným náskokem uspěl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (za STAN), v duelu ho doplní kandidát ANO Jaromír Ostrý.

Propad ČSSD: poprvé od roku 1990 se nedostane do zastupitelstev v Praze či Ústí nad Labem

Číst článek

Podrobné výsledky v jednotlivých senátních obvodech můžete sledovat v naší speciální volební aplikaci.

V prvním kole výrazně uspěl také jihočeský hudebník Ladislav Faktor (nezávislý), bojovat o mandát s ním bude v druhém kole obhajující senátor Jiří Šesták (za STAN). Dopočítáno je už v Domažlicích – s téměř totožným výsledkem se v druhém kole utkají bývalý poslanec Vladislav Vilímec z ODS a obhajující senátor Jan Látka z ČSSD.

Křeslo v horní komoře obhajovalo letos celkem 14 senátorů. Do druhého kola se z nich neprobojuje zřejmě jen komunista Václav Homolka, který kandidoval v Chomutově.

Nejvíce křesel pak hájili sociální demokraté, a to celkem 13. Zastoupení v druhém kole senátních voleb však budou mít zřejmě jen ve čtyřech obvodech.

Kdo byl v historii Česka zvolen v prvním kole?

  • Vítězství v prvním kole senátních voleb získali hned v historicky prvních volbách do české horní komory v roce 1996 tři kandidáti. Byli jimi Milan Kondr (ODS), Jan Koukal (ODS), Jan Zahradníček (KDU-ČSL) a Vladimír Zeman (ODS).
  • O tři roky později v doplňovacích volbách do Senátu zvítězil nezávislý kandidát Václav Fischer.
  • V roce 2000 byl více než padesáti procenty hlasů v prvním kole zvolen bývalý ministr zahraničních věcí Josef Zieleniec (za US-DEU).
  • O dva roky později takto zvítězil nezávislý kandidát Vladimír Železný.
  • Mandát získal již v prvním kole senátních voleb v roce 2004 Jiří Šneberger z ODS.
  • O čtyři roky později takto uspěl Radek Sušil za ČSSD.
  • Dosud poslední senátorkou zvolenou hned v prvním kole byla v roce 2017 v opakovaných volbách do Senátu Alena Dernerová za Spojené demokraty – sdružení nezávislých.

Senátorů zvolených v prvním kole v historii Česka tak bylo dosud deset. S Jiřím Čunkem a Jiřím Drahošem je jich nyní celkem dvanáct. 

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme