Boj o Senát na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku: Poslechněte si duel Hermana s Teclem

Velmi těsně za sebou skončili v prvním kole senátní volby dva nejúspěšnější kandidáti na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku, Daniel Herman (KDU-ČSL) a Jan Tecl z ODS. Volební obvod č. 44 čeká napínavý souboj o místo v horní komoře parlamentu. Zabodují u voličů a voliček zkušenosti z komunální, nebo z nejvyšší politiky?

Senátní duel Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Herman a Jan Tecl | Foto: Jan Bartoněk, Petr Lemberk / MAFRA | Zdroj: Český rozhlas, Fotobanka Profimedia

„Během své práce starosty se setkávám s občany, kteří se na mě obrací se svými problémy. Ty, které lze řešit z pozice starosty, rád řeším, ale řada z nich je v kompetenci Poslanecké sněmovny a Senátu,“ vysvětlil svou kandidaturu v senátním duelu Českého rozhlasu Plus dlouholetý starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS).

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátorský duel: zvítězí komunální, nebo vysoká politika?

Podle něj je potřeba upravit a zjednodušit spoustu zákonů. „Aby byly pro lidi, a ne aby lidem práci komplikovaly. Důležitá je také podpora venkova, kde se situace zhoršuje a venkov se vybydluje, řada těch věcí je v zákonech,“ myslí si. 

Kompetence Senátu jsou prý dostatečné. „Protože jsou odlišné od Poslanecké sněmovny. Každá komora plní jinou funkci, a proto je správné, že jsou takto rozdělené,“ uvedl v duelu. 

Tecl by si zachoval jak starostovskou, tak senátorskou pozici. „Setkal jsem se těmi, kteří vykonávají obě tyto funkce současně. Ti mě přesvědčili a ubezpečili, že se obě funkce dají nejen skloubit, ale že jsou vzájemně prospěšné. Jako senátor neztrácíte vztah k lidem v regionu a výhody plynou i pro město a celý senátní obvod,“ řekl starosta. 

Jakýkoliv střet zájmů vyloučil. „Senátor je strážcem dobrých zákonů a ty jsou úplně pro všechny, i pro region,“ shrnul Tecl. 

Stanovování priorit

Bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) chce podle vlastních slov v Senátu zhodnotit své dlouholeté zkušenosti z parlamentní a vládní politiky. „Chci přinést své zkušenosti z mezinárodní sféry i jazykové schopnosti. Za zásadní pokládám propojení s regiony.“

„Mým prvním krokem by bylo postavení dobrého týmu spolupracovníků, bez něj je člověk ochromen a neudělá nic. Prioritním tématem je sucho, nesmíme zapomínat ani na sociální služby, dostupné bydlení, ale je toho mnohem více,“ uvedl v pořadu. 

Herman si nedovede představit spolupráci s extremisty zleva i zprava. „Je třeba hledat synergii s partnery, se kterými lze na tématech spolupracovat,“ řekl k tomu. 

Křesťanský demokrat věří, že není možné plnohodnotně vykonávat funkci senátora a zároveň starosty. „Je nedobré, když se kumulují dvě nebo více plnohodnotných funkcí a člověk čerpá plat ze státního rozpočtu. V Senátu je hlavní práce ve výborech, a to není kompatibilní,“ vysvětlil svůj postoj. 

„Ale jestliže senátor dokáže rozehrát možnosti, které má, tak může být velmi významný. Vyzkoušel jsem si to jako člen vlády. Senátoři za mnou přicházeli s problémy svých obvodů, a mohli jsem tak stanovovat priority,“ konstatoval Herman.

Senátní duely přehledně

Radiožurnál i Český rozhlas Plus nabídnou v týdnu od 8. do 12. října senátní duely kandidátů, kteří postoupili do druhého kola. Na Plusu duel uslyšíte v 9:30 v čase Pro a proti, na Radiožurnálu v 17:00 v čase Dvaceti minut Radiožurnálu.

8. 10. 9:30 Plus - Praha 8, Lukáš Wagenknecht (nestraník za Piráty) a Pavel Dungl (kandidát TOP 09 a STAN)
8: 10. 17:00 Radiožurnál - Praha 2, Marek Hilšer (MHS) a Libor Michálek (nestraník za Piráty)
 

9. 10. 9:30 Plus - Mladá Boleslav, Jiří Müller (ANO) a Raduan Nwelati (ODS)
9. 10. 17:00 Radiožurnál - Praha 12, Pavel Fischer (nestraník za NK) a Eva Tylová (nestraník za Piráty)
 

10. 10. 9:30 Plus - Chrudim, Jan Tecl (ODS, STAN a STO) a Daniel Herman (KDU-ČSL)
10. 10. 17:00 Radiožurnál - Náchod, Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Martin Červíček (ODS)
 

11. 10. 9:30 Plus - Třebíč, Hana Žáková (nestraník za STAN) a Miroslav Michálek (nestraník za ANO)
11. 10. 17:00 Radiožurnál - Ostrava, Leopold Sulovský (Ostravak) a Ivo Gondek (nestraník za ANO)

12. 10. 9:30 Plus - Prostějov, Božena Sekaniková (ČSSD) a Jitka Chalánková (nestraník za NK)

Ondřej Čihák, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme