Boj o Senát na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku: Poslechněte si duel Hermana s Teclem

Velmi těsně za sebou skončili v prvním kole senátní volby dva nejúspěšnější kandidáti na Chrudimsku a Havlíčkobrodsku, Daniel Herman (KDU-ČSL) a Jan Tecl z ODS. Volební obvod č. 44 čeká napínavý souboj o místo v horní komoře parlamentu. Zabodují u voličů a voliček zkušenosti z komunální, nebo z nejvyšší politiky?

Senátní duel Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Herman a Jan Tecl | Foto: Jan Bartoněk, Petr Lemberk / MAFRA | Zdroj: Český rozhlas, Fotobanka Profimedia

„Během své práce starosty se setkávám s občany, kteří se na mě obrací se svými problémy. Ty, které lze řešit z pozice starosty, rád řeším, ale řada z nich je v kompetenci Poslanecké sněmovny a Senátu,“ vysvětlil svou kandidaturu v senátním duelu Českého rozhlasu Plus dlouholetý starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS).

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátorský duel: zvítězí komunální, nebo vysoká politika?

Podle něj je potřeba upravit a zjednodušit spoustu zákonů. „Aby byly pro lidi, a ne aby lidem práci komplikovaly. Důležitá je také podpora venkova, kde se situace zhoršuje a venkov se vybydluje, řada těch věcí je v zákonech,“ myslí si. 

Kompetence Senátu jsou prý dostatečné. „Protože jsou odlišné od Poslanecké sněmovny. Každá komora plní jinou funkci, a proto je správné, že jsou takto rozdělené,“ uvedl v duelu. 

Tecl by si zachoval jak starostovskou, tak senátorskou pozici. „Setkal jsem se těmi, kteří vykonávají obě tyto funkce současně. Ti mě přesvědčili a ubezpečili, že se obě funkce dají nejen skloubit, ale že jsou vzájemně prospěšné. Jako senátor neztrácíte vztah k lidem v regionu a výhody plynou i pro město a celý senátní obvod,“ řekl starosta. 

Jakýkoliv střet zájmů vyloučil. „Senátor je strážcem dobrých zákonů a ty jsou úplně pro všechny, i pro region,“ shrnul Tecl. 

Stanovování priorit

Bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) chce podle vlastních slov v Senátu zhodnotit své dlouholeté zkušenosti z parlamentní a vládní politiky. „Chci přinést své zkušenosti z mezinárodní sféry i jazykové schopnosti. Za zásadní pokládám propojení s regiony.“

„Mým prvním krokem by bylo postavení dobrého týmu spolupracovníků, bez něj je člověk ochromen a neudělá nic. Prioritním tématem je sucho, nesmíme zapomínat ani na sociální služby, dostupné bydlení, ale je toho mnohem více,“ uvedl v pořadu. 

Herman si nedovede představit spolupráci s extremisty zleva i zprava. „Je třeba hledat synergii s partnery, se kterými lze na tématech spolupracovat,“ řekl k tomu. 

Křesťanský demokrat věří, že není možné plnohodnotně vykonávat funkci senátora a zároveň starosty. „Je nedobré, když se kumulují dvě nebo více plnohodnotných funkcí a člověk čerpá plat ze státního rozpočtu. V Senátu je hlavní práce ve výborech, a to není kompatibilní,“ vysvětlil svůj postoj. 

„Ale jestliže senátor dokáže rozehrát možnosti, které má, tak může být velmi významný. Vyzkoušel jsem si to jako člen vlády. Senátoři za mnou přicházeli s problémy svých obvodů, a mohli jsem tak stanovovat priority,“ konstatoval Herman.

Senátní duely přehledně

Radiožurnál i Český rozhlas Plus nabídnou v týdnu od 8. do 12. října senátní duely kandidátů, kteří postoupili do druhého kola. Na Plusu duel uslyšíte v 9:30 v čase Pro a proti, na Radiožurnálu v 17:00 v čase Dvaceti minut Radiožurnálu.

8. 10. 9:30 Plus - Praha 8, Lukáš Wagenknecht (nestraník za Piráty) a Pavel Dungl (kandidát TOP 09 a STAN)
8: 10. 17:00 Radiožurnál - Praha 2, Marek Hilšer (MHS) a Libor Michálek (nestraník za Piráty)
 

9. 10. 9:30 Plus - Mladá Boleslav, Jiří Müller (ANO) a Raduan Nwelati (ODS)
9. 10. 17:00 Radiožurnál - Praha 12, Pavel Fischer (nestraník za NK) a Eva Tylová (nestraník za Piráty)
 

10. 10. 9:30 Plus - Chrudim, Jan Tecl (ODS, STAN a STO) a Daniel Herman (KDU-ČSL)
10. 10. 17:00 Radiožurnál - Náchod, Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Martin Červíček (ODS)
 

11. 10. 9:30 Plus - Třebíč, Hana Žáková (nestraník za STAN) a Miroslav Michálek (nestraník za ANO)
11. 10. 17:00 Radiožurnál - Ostrava, Leopold Sulovský (Ostravak) a Ivo Gondek (nestraník za ANO)

12. 10. 9:30 Plus - Prostějov, Božena Sekaniková (ČSSD) a Jitka Chalánková (nestraník za NK)

Ondřej Čihák, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme