SENÁTNÍ VOLBY: Šéf Senátu Vystrčil obhájil v Jihlavě. Nagyovou porazil o více než 20 procent

Jeden z nejsledovanějších senátních duelů ve druhém kole voleb se odehrál v Jihlavě. Proti sobě stáli obhajující předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a obžalovaná v kauze Čapí hnízdo Jana Nagyová (ANO). Podle propočtů serveru iROZHLAS.cz Miloš Vystrčil svůj post obhájil s náskokem přes 20 procent hlasů. Potvrdil se také zvýšený zájem voličů v obvodu o druhé kolo.

Tento článek je více než rok starý.

Sledujeme online Jihlava (Aktualizováno: 15:35 1. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obhajující předseda Senátu a člen ODS Miloš Vystrčil vedl v Jihlavě od prvních chvíle, kandidátka ANO Jana Nagyová na něj po celou dobu ztrácela přes 20 procent hlasů. Podle propočtu serveru iROZHLAS.cz se už Nagyové nepodaří zvrátit výsledek druhého kola senátní volby.

Sečteno jsou téměř všechny okrsky. Rozdíl mezi oběma uchazeči o senátorské křeslo je téměř osm tisíc hlasů.

Potvrdily se také odhady volebních komisí, že voliči v Jihlavě měli o druhé kolo senátních voleb zvýšený zájem. Podle předběžných výsledků využilo práva volit přes 38 % lidí.

„Je radost, už je rozhodnuto. Chci poděkovat všem voličům za to, že se nenechali zmást kampaní, kterou vedl zejména Andrej Babiš. Porazili jsme Andreje Babiše, jeho stočlenný tým, jeho nekonečně mnoho peněz. Je to díky vám, protože jste nevěřili jeho lžím a podvodným řečem. Jsem z toho dojatý,“ komentoval výsledky voleb Miloš Vystrčil v České televizi.

Obžalovaná Nagyová dříve ve vysílání České televize uvedla, že první, co by v Senátu udělala, je podání žádosti o senátorskou imunitu. O tu se však nežádá, senátor ji získává automaticky. Pokud by se opravdu ve druhém kole stala členkou horní komory, soud o Čapím hnízdě by se musel zastavit do doby, než by její kolegové v Senátu rozhodli o jejím možném vydání.

Musím říct, že jsem z toho (postupu do druhého kola) nadšená, vnímám to jako ohromnou podporu lidí,“ řekla Nagyová.

Poté podle Seznam Zpráv své vyjádření korigovala. Tvrdila, že šlo o přeřeknutí a v případě zvolení by požádala Senát o vydání.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Jako lživou a brutální označil kampaň současný předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Zejména nyní cítím obrovskou vděčnost za to, že i po té lživé, velmi brutální a neslušné kampani mě v takové míře voliči podpořili. Velmi si toho vážím a chtěl bych poprosit, aby přišli volit i v druhém kole, do kterého zřejmě oba dva (také Jana Nagyová z hnutí ANO – pozn. red.) postoupíme. Jsem vlastně hrdý na to, že přestože jsem v posledních dvou týdnech o sobě četl zejména lži, lidé vzali v úvahu to, co tady skutečně dělám a jak tady pracuji,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu.

V roce 2016 zvítězil v obvodu Vystrčil, ve 2. kole získal 53,37 procenta hlasů. Druhý skončil Michal Stehlík (za KDU-ČSL).

Vystrčil je senátorem od roku 2010, letos kandiduje pod hlavičkou koalice Spolu s podporou Starostů pro občany. Druhá postupující Nagyová, dříve Mayerová, je s šéfem ANO Andrejem Babišem obžalovaná v kauze dotace na stavbu Čapího hnízda.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme