Škatulata po sněmovních palácích. Ve svých kancelářích zůstanou jen poslanci ODS

Sněmovní kluby čekají v budovách dolní komory přesuny. Stěhovat se bude i nyní nejsilnější frakce hnutí ANO. Na původním místě zůstane jen klub ODS, který ale dostane více kanceláří. V začínajícím volebním období bude ve sněmovně devět poslaneckých frakcí, tedy o dvě více než v minulém.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednací sál Poslanecké sněmovny (archivní foto)

Jednací sál Poslanecké sněmovny (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Poslanecký klub ANO se přesune podle středečních informací ze sněmovny z paláce na Malostranském náměstí do budovy ve Sněmovní ulici č. 1. Zabere v podstatě tradiční prostory ČSSD, která je využívala jako dosud největší frakce.

Zestátnění, totalita i vybrušování. Výroky poslanců, které rezonují po volbách nejen na facebooku či twitteru

Číst článek

Poslanci hnutí budou při schůzích klubu rokovat v sálu, kterému se říká malá sněmovna. Jde o sál, v němž se konají i větší semináře a v němž se kvůli opravám hlavního sálu uskutečnila několik dní před volbami schůze dolní komory ke spornému memorandu o těžbě lithia.

Lidovci místo Úsvitu

Ve stejné budově působil i klub Úsvitu, po jeho rozpadu tam zůstaly také kanceláře nezařazených poslanců včetně členů hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD). Okamurovo hnutí bude mít nyní vlastní klub, v budově ale nezůstane. Z paláce u Malostranského náměstí se do ní s největší pravděpodobností přesunou poslanci KDU-ČSL.

Frakce SPD zabere prostory v budově u náměstí. V ní budou i kluby všech ostatních sněmovních stran, tedy ODS, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Takzvaně na svém zůstanou pouze občanští demokraté, nikam se přesouvat nebudou. Pouze jim díky početnějšímu klubu přibydou kanceláře.

Zatím není úplně jasné, zda v souvislosti s vyšším počtem klubů nebude nějaká z frakcí muset využívat pro svá sezení některý ze zasedacích sálů, v nichž jednají výbory.

Okamurovci budou jednat v konírně

Ustavující schůze SPD se bude podle pozvánky konat ve čtvrtek v takzvané konírně, kterou využívaly v končícím období sociální a zdravotnický výbor.

Některé volební komise pochybně započítávaly hlasy. Podle výsledků všichni kroužkovali, voliči to popírají

Číst článek

Prostory klubů ještě nejsou úplně připravené, ještě se tedy nestěhují. Dosluhujícím poslancům navíc končí mandát teprve se čtvrteční půlnocí, na vyklizení kanceláří budou mít zhruba týden.

I z těchto důvodů se třeba úvodní schůze poslanců ANO konala v úterý v budově poblíž sídla hnutí na Chodově a uskuteční se tam i schůze druhá v polovině příštího týdne. Očekává se, že sněmovní prostory pro frakce budou nachystány kolem poloviny listopadu.

Kde po volbách 2017 budou sídlit poslanecké kluby? | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme