Babiše neporazila Praha, ale menší města, soudí politolog. Rozhodla i účast v chudších okrscích
Podle olomouckého politologa Jakuba Lyska přesvědčily dvě opoziční koalice voliče v městech o několika desítkách tisíc obyvatel. Ti ocenili ekonomická témata a místní osobnosti. Hnutí ANO sázka na migraci tolik nevyšla, o část voličů ze střední třídy přišlo.
„Praha nás porazila. Praha Babiše nesnáší,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu po sečtení volebních výsledků. Srovnání volební účasti s minulými volbami ale ukazuje, že metropole tentokrát nerozhodly. „Prohrála mu to středně velká města po celé republice,“ říká politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci.
K volbám přišlo v pátek a sobotu 5,4 milionu lidí, o 320 tisíc víc než před čtyřmi lety. V Praze sice byla účast mírně vyšší než ve zbytku země, to ale ve všech volbách počínaje těmi v roce 2002. Kde se tedy zvedla účast a jaký vliv to mělo na výsledek?
Podle Lyska se klíčový příběh těchto voleb odehrál na dvou místech. „Na vnitřních periferiích krajů, kde došlo k poklesu volební účasti, a na druhé straně ve středně velkých městech, ve kterých se dobře žije a volební účast v nich vzrostla,“ popisuje a jako konkrétní příklady uvádí Litomyšl, Uničov nebo Litovel.
Jak se oproti posledním sněmovním volbám změnila volební účast ve vaší obci, můžete vyčíst z interaktivní mapy datových novinářů serveru iROZHLAS.cz.
„V každém kraji najdeme město od 10 do 30 tisíc obyvatel, kde přišli voliči podpořit patrně koalici Spolu nebo STAN a kroužkovali lokální lídry,“ pokračuje.
Právě lokální kandidáti jsou podle Lyska pro středopravicový elektorát důležití, což může vysvětlovat pětiprocentní nárůst volební účasti oproti roku 2017. „Voliči své kandidáty znali a nedělalo jim problém podpořit koalici Spolu, i když by třeba ODS nevolili,“ vysvětluje Lysek.
Nerozhodné voliče podle něj mohla také přesvědčit ekonomická témata, která kandidáti koalic před volbami vyzdvihovali. „Lidem začalo docházet, že se potýkáme s inflací, služby zdražují a vláda Andreje Babiše pomohla k rekordnímu schodku rozpočtu. Koalice Spolu toto téma dobře uchopila a začala o něm mluvit.“
Naproti tomu ANO se snažilo oslovit voliče v Sudetech a na periferiích tématy jako migrace.
Za nárůstem volební účasti v různých menších městech po celé republice tak může být mobilizace voličů ze střední třídy. „Typicky jde o malé živnostníky, státní zaměstnance nebo učitele. Kroužkovali lokální kandidáty, které znají ze své obce,“ popisuje politolog.
Překvapení v Sudetech
Tradičně nižší volební účast v porovnání se zbytkem republiky mívá pohraničí. Velkou otázkou Sudet tedy i letos bylo, jestli se zmobilizují. „Vypadá to, že částečně ano, ale ne v takové míře, aby podpořili stávající vládní strany. Myslím, že právě v Sudetech od Andreje Babiše odešli voliči střední třídy. Antimigrační politikou tuto vrstvu obyvatel nejspíše neoslovil,“ míní Lysek s tím, že se ale ANO zároveň podařilo přetáhnout část voličů ČSSD a KSČM.
Volební mapu zkresluje Ústecký kraj, který je sice v pohraničí, ale letos se do něj počítaly hlasy ze zahraničí. K tomu v kraji kandidovali hned dva lídři, Andrej Babiš a Ivan Bartoš. V některých městech regionu byla i proto volební účast o něco vyšší.
Jedinou oblastí, kde se volební účast snížila, tak zůstaly takzvané vnitřní periferie krajů. „Bývají to oblasti s vysokým podílem seniorů, nezaměstnaných či lidí s exekucí,“ popisuje Lysek. Právě tyto faktory ovlivňují, kolik k volbám v konkrétním místě přijde lidí.
Politolog vidí v letošní vyšší účasti paralelu se sněmovními volbami v roce 2006. „Tehdy proti sobě kandidovaly dva bloky stran. Letos jsme měli dvě společné kandidátky stran, které se staví proti politice Andreje Babiše, a proti nim strany vládní koalice,“ porovnává.
Tato polarizace politické scény mohla některým voličům zjednodušit rozhodování. „Koalici Spolu tak mohli volit i lidé, kteří nutně nepatří k vyšší střední třídě a mají nižší mzdy. ČSSD jim nejspíše neměla co nabídnout, u nových subjektů zase nevěděli, co mají čekat. Spousta lidí ze středních či nižších vrstev se tedy podívala na kandidátky a vybrala koalici, ve které viděla známé tváře,“ uzavírá politolog.