Znovu bych s prohlášením čtyř o Číně nesouhlasil, řekl Štěch. Chalupský do senátního duelu nedorazil

Post senátora v Pelhřimově, tedy 15. obvodu, obhajuje Milan Štěch (ČSSD). Vyzyvatelem mu v druhém kole bude Jaroslav Chalupský (za Svobodné). Štěch získal 31,22 procenta hlas, Chalupský 23,54 procenta. Podaří se podnikateli porazit zkušeného politika? Duelu se tentokrát zúčastnil pouze jeden z postupujících do druhého kola volby – obhajující senátor Milan Štěch. Jaroslav Chalupský se omluvil pro nedostatek času.

Senátní duel Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Chalupský (nestraník za Svobodné), Milan Štěch (ČSSD)

Jaroslav Chalupský (nestraník za Svobodné), Milan Štěch (ČSSD) | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

„Velmi se omlouvám, ale již nelze hnout s dříve naplánovanými termíny. Tentokrát se musím omluvit. Bohužel se duelu nezúčastním. Potřeboval bych, aby měl den více než 24 hodin. Děkuji za pochopení,“ napsal Chalupský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pelhřimov: Milan Štěch (ČSSD) před 2. kolem voleb do Senátu

Štěch, který se debaty s Tomášem Pancířem zúčastnil, zdůrazňuje kromě svých dlouholetých zkušeností i aktivní kontakt s lidmi v obvodu. Dokládá to třeba udržením a zkvalitněním nemocnic nebo zařízením sociálních služeb. „Není to jen moje zásluha, ale obecní zastupitelé potvrdí, že jsem se na tom aktivně podílel,“ tvrdí.

„Velmi si přeji, aby voliči opět přišli k volbám, projevili mi důvěru a já mohl pokračovat dál,“ říká senátor, který o vyslovení podpory nepožádal žádného soupeře z prvního kola. „Voliči sami vědí, koho si mají vybrat. Doporučování není na místě.“

Zodpovědnost v době covidové

Priority, které si Štěch pro své další angažmá v horní komoře vytyčil, není málo. „Určitě jich mám aspoň deset. V současné době je prioritou hlavně pomoct zvládnout pandemii covidu. Potřebujeme ale také napojit jižní část regionu na dálnici D3 nebo podpořit výsadbu lesů postižených kůrovcem,“ vypočítává.

Řešení koronavirové krize je podle Štěcha v naslouchání a respektu k tomu, co říkají odborníci. Stranou by měly jít politické zájmy a občané musí být zodpovědní, apeluje senátor.

Člen vládní strany uznává, že ne všechno se vedení státu v této souvislosti podařilo.

„Premiér Andrej Babiš (ANO) bral hodně v potaz ekonomické zájmy. Nechci to zpochybňovat, ale někdy je lepší včasněji řešit ohniska než pak provádět restriktivní opatření, která mají velmi bolestivé dopady v rámci celé ekonomiky,“ dodává s tím, že přestože situace mohla být lepší, problémy by přišly stejně.

„To nebyl podpis, ale souhlas“

V otázce zahraniční politiky se Štěch ohradil proti tvrzení, že je jedním ze signatářů otevřeného dopisu na podporu Číny z roku 2016. „Nikdy jsem nic nepodepsal, pouze jsem telefonicky odsouhlasil znění, které odpovídalo česko-čínské smlouvě. Kdybych věděl, jaká z toho bude aféra, tak bych ten souhlas nedal,“ brání se.

„Musíme hájit svoje zájmy, ale nekomplikovat život našim firmám. Nemáme důvod se podřizovat a ustupovat, ale není potřeba vyvolávat konflikty, které nejsou podloženy,“ shrnuje svůj postoj. 

Pokud jde o nedávnou návštěvu předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu, problém s ní Štěch neměl: „V Senátu jsem to podpořil. Čínský velvyslanec se choval jako slon v porcelánu.“

Poslechněte si rozhovor Tomáše Pancíře s Milanem Štěchem. Další senátní duely vysíláme až do čtvrtka živě – na Plusu v 10:30 a na Radiožurnálu od 17:05. Záznamy dalších senátních duelů najdete zde.

Tomáš Pancíř, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme