Středočeskou hejtmankou se stane Pecková, náměstkem Kupka. Vznikla koalice bez ANO

Strany ve středních Čechách se dohodly na složení nové krajské rady. STAN a ODS v ní budou mít po čtyřech křeslech, Piráti dvě a Spojenci pro Středočeský kraj jedno. Hejtmankou bude volební jednička STAN Petra Pecková, jejím náměstkem lídr ODS Martin Kupka, vyplynulo z informací od stran po dnešním jednání na krajském úřadě.

Praha (Aktualizováno: 18:50 6. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtmankou bude lídryně STAN Petra Pecková, jejím náměstkem Martin Kupka (ODS) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Peckové vyjednavači našli shodu na rozdělení resortů, jménech radních, předsedů a místopředsedů výborů i komisí.

Volby ve Středočeském kraji? Vývoz ‚pražských‘ voličů, rozladění z Jermanové i úspěch starostů

Číst článek

„Důležitá pro všechny při obsazení jednotlivých postů byla především odbornost,“ uvedla Pecková. Jako nová hejtmanka bude mít ve své gesci vnější vztahy, bezpečnost, komunikační technologie (ICT) a digitalizaci.

Nová krajská vláda bude mít dva radní pro dopravu, jeden má mít na starosti silniční infrastrukturu a druhý veřejnou dopravu. „Pokládáme dopravu za tak významnou oblast pro Středočeský kraj, že jí chceme posílit v radě personálně,“ řekl Kupka. Zatímco on bude mít na starosti silniční infrastrukturu, radním pro veřejnou dopravu bude Petr Borecký (STAN).

ANO míří do opozice

Finance a strategie má řídit Věslav Michalik (STAN), školství a sport Milan Vácha (STAN), sociální věci Martin Hrabánek (ODS) a zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Radním pro investice a majetek bude Libor Lesák (ODS).

Moravskoslezské ANO podepsalo smlouvu s ODS, lidovci a ČSSD. Hejtmanem zůstává Vondrák

Číst článek

Lídr Pirátů Jiří Snížek by měl mít mít na starosti regionální rozvoj a územní plánování. Druhým resortem Pirátů bude životní prostředí a zemědělství, které povede Jana Skopalíková. Radním pro kulturu, památky a cestovní ruch se stane lídr TOP 09 Jan Jakob.

V příštím týdnu budou navržení radní a předsedové výborů pracovat na programovém prohlášení, které bude součástí koaliční smlouvy. Nová koalice se bude opírat o 50 z celkového počtu 65 hlasů v zastupitelstvu. STAN mají 18 křesel, druhá ODS 16, Piráti 12 a Spojenci, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení, čtyři. ANO, jež ve středních Čechách dosud vládlo, získalo ve volbách 15 mandátů a náleží mu opoziční role.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme