Těsný souboj ve druhém kole? Drahoš má podle průzkumu před Zemanem nepatrný náskok

Do druhého kola prezidentských voleb by nyní postoupili současná hlava státu Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. A Drahoš by Zemana nakonec těsně porazil. Podle volebního modelu by ve druhém kole získal 51 procent hlasů, Zeman 49 procent. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Median pro Seznam Zprávy. V září byl rozdíl vyšší, Drahoš by vyhrál s 55,5 procenta hlasů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současný prezident Miloš Zeman (vlevo) a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš | Foto: Filip Jandourek, Reuters

„Jeden z vlivů, proč si Miloš Zeman mohl polepšit, je to, že výzkum se konal okolo voleb do sněmovny," komentoval výsledky průzkumu sociolog Daniel Prokop. V době sběru dat byla hodně angažována voličská skupina kolem ANO nebo SPD, která je nakloněna i Miloši Zemanovi.

Prezidentem chce být 18 uchazečů. Nejvíce kandidátů spoléhá na podpisy občanů

Číst článek

Průzkum společnosti Median pro Seznam Zprávy se také dotazoval na podporu politiků, u nichž se v posledních dnech ukázalo, že kandidovat určitě nebudou - například Jaroslava Kubery nebo Martina Stropnického. A nezahrnuje bývalého premiéra a někdejšího předsedu ODS Mirka Topolánka, který naopak v neděli kandidaturu ohlásil.

Zemana by nyní podle Medianu v prvním kole jistě volilo 30 procent dotázaných a pro dalších 18 procent voličů je přijatelným kandidátem. Jiří Drahoš má nyní 19 procent jistých voličů, dalších 32 procent by jeho volbu zvažovalo, je tedy preferovaným nebo přijatelným kandidátem pro více lidí než současný prezident.

Miloš Zeman také společnost oproti Jiřímu Drahošovi stále hodně rozděluje. Celých 53 procent uvedlo, že je pro ně jeho volba nepřijatelná. U Jiřího Drahoše je takových voličů 30 procent.

Zemana by podpořilo více lidí

Podpora Miloše Zemana v posledním průzkumu vzrostla a počet jeho pevných voličů by byl nyní vyšší než v září, a dokonce nejvyšší ze všech čtyř průzkumů, které Median pro Seznam připravil od letošního dubna.

CVVM: Zemanovi by dala hlas třetina voličů, pětina není rozhodnutá

Číst článek

U Drahoše oproti září mírně ubylo přesvědčených voličů, ale v součtu jistých a možných voličů je na tom nyní stejně jako v červnu.

Další z kandidátů textař Michal Horáček má deset procent voličů, kteří by ho pravděpodobně volili, a 19 procent, kteří by ho zvažovali. Ale také 57 procent těch, pro něž není vůbec přijatelný.

Pokud by se prezidentské volby konaly nyní, zúčastnilo by se jich 56 procent respondentů. Podle Medianu by se účast reálně mohla pohybovat mezi 40 a 60 procenty, protože řada respondentů si jí není jistá, ale ani ji nevylučuje. Častěji účast avizují někdejší voliči Miloše Zemana, konkrétně 88 procent.

Průzkum společnosti Median se uskutečnil od 11. října do 5. listopadu, tedy ještě před úterní 16. hodinou, dokdy se mohli kandidáti zargistrovat na ministerstvu vnitra. Zúčastnilo se ho 907 respondentů ve věku 18 a více let. Náhodná́ statistická́ odchylka činí +/- 1,5 procentního bodu u postojů, které́ zástavá 5 % respondentů, až +/- 4 procentní body u postojů, které́ zástavá 50 % respondentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme