Tisíce ukradených voličských průkazů? Omylem se skartovaly, je to stará záležitost, uklidňují úřady

Až 5000 tiskopisů voličských průkazů se v posledních letech „zašantročilo“ na obecních úřadech. Ministerstvo vnitra před letošními volbami upřesnilo počet odcizených a ztracených formulářů průkazů. Jejich zneužití, jak napsala některá média, ale podle úřadů nehrozí. Na webu je seznam obcí, které ztrátu nahlásily, a kódy zmizelých tiskopisů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi budou v pátek a v sobotu volit nové poslance

Češi budou v pátek a v sobotu volit nové poslance | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Trvalý pobyt máte v Sokolově, ale bydlíte v Plzni a cestovat domů se vám na volby nechce? Přesně takovou situaci má řešit voličský průkaz, se kterým můžete hlasovat kdekoli v republice či na zastupitelském úřadu v zahraničí.

Úřady začaly vydávat voličské průkazy. Pokud ho lidé ztratí, kopii nedostanou

Číst článek

Průkazy, které vyřizují jednotlivé obecní úřady, se ale občas popletou, omylem skartují nebo ztratí. Od roku 2014 jich bylo nahlášených jako odcizených nebo ztracených kolem pěti tisíc.

Prázdné formuláře na voličské průkazy jsou univerzální pro všechny typy voleb, kromě těch do zastupitelstev obcí.

Ztrátu mají podle metodiky ministerstva vnitra nahlašovat přímo obecní úřady. To potvrzuje i Pavlína Kroupová z libereckého krajského úřadu, která přípravu voleb koordinuje.

Letos o ničem nevíme

„My jsme v tomto roce žádnou takovou informaci o ztracení či odcizení průkazů od obecních úřadů nedostali. Je ale možné, že obce nám to nesdělily a přímo ztrátu nahlásily ministerstvu,“ řekla Kroupová serveru iROZHLAS.cz.

„Zdůrazňujeme, že v žádném případě nedochází k hromadným ztrátám hotových voličských průkazů, na základě kterých by voliči mohli hlasovat. Ztracené tiskopisy nemají všechny náležitosti a nelze je jako voličský průkaz použít.“

ministerstvo vnitra

Ministerský seznam jen v Libereckém kraji obsahuje zhruba 1300 kódů tiskopisů. „Nejde o ztracené průkazy z dob posledních měsíců, ale o všechny nahlášené od doby, kdy se to eviduje,“ vysvětluje Kroupová.

Liberecké hejtmanství ale na celou věc raději znovu upozornilo volební komise, řekla Pavlína Kroupová.

„Ztracená čísla jsme 'vyzobali', srovnali je v logické lince tak, aby práce okrskových komisí byla co nejjednodušší. Poslali jsme to prostřednictvím obecních úřadů tak, aby ty seznamy byly přímo ve volebních místnostech na stole.“

Tiskopisy máme tvrdě pod kontrolou

Na seznamu ministerstva figuruje i obec Doubrava na Zlínsku s 500 obyvateli. Ztracených průkazů tam evidují téměř stovku. Starosta Doubravy Jiří Šulák (nezávislý) serveru iROZHLAS.cz řekl, že jde o starou záležitost.

„Je to pět let zpátky, nejedná se o průkazy z letoška. Ty máme tvrdě pod kontrolou, protože jde o ceninu, takže je máme v trezoru,“ uvedl Šulák.

Členové místní volební komise jsou podle starosty ve věci případných falešných volebních průkazů proškoleni dostatečně. „Mám informaci, že na to byli z kraje a ministerstva upozorněni. Navíc mají letitou zkušenost,“ dodal Šulák.

Den do voleb: kampaně míří do finiše. Politici jezdí ve volebních tramvajích a rozdávají snídaně

Číst článek

Jak se ale tiskopisy průkazů mohou po desítkách či stovkách poztrácet? Leckdy jde prostě o omyl. „Před těmi pěti lety se omylem daly do skartovačky,“ vysvětluje Šulák.

Stejná věc se stala i se 49 prázdnými lístky v Libavském Údolí na Sokolovsku.

Ministerstvo vnitra upozornilo, že ztracené tiskopisy nebyly vyplněné a opatřené úředním razítkem. Jsou tedy neplatné a nelze je použít jako voličský průkaz. V případě padělání razítka se státním znakem by se jednalo o trestný čin. Úřad také znovu krajské úřady na přehled ztracených tiskopisů upozorní.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme