Termín prezidentských voleb platí. Toman neuspěl u Ústavního soudu s návrhem na odklad

Nezaregistrovaný kandidát na prezidenta Josef Toman neuspěl s návrhem na odklad volby hlavy státu. Ústavní soud v úterý jeho podnět odmítl, zjistila ČTK z webu soudu. Ministerstvo vnitra Tomana nezaregistrovalo kvůli nedostatku občanských podpisů. Muž tvrdil, že archy kdosi ukradl či zaměnil za prázdné.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Toman

Josef Toman | Foto: Prezident 21 | Zdroj: Repro YouTube

Ústavní stížnost konkrétně poukazovala na domnělou podjatost Nejvyššího správního soudu (NSS), který Tomanův podnět zamítl už v prosinci. Dále Toman žádal registraci své kandidátní listiny a odklad voleb o 60 dní, případně podle úvahy Ústavního soudu.

Toman kandidovat na prezidenta nebude. Nejvyšší správní soud zamítl jeho stížnost

Číst článek

Plénum v úterý stížnost odmítlo zčásti jako návrh, k jehož projednání není Ústavní soud (ÚS) příslušný, a ve zbývajícím rozsahu jako návrh zjevně neopodstatněný, uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Odůvodnění soud zveřejní až po odeslání písemného vyhotovení účastníkům řízení do datových schránek, doplnila Sedláčková.

Toman se označuje za stratéga a konspiračního teoretika. Chtěl kandidovat na prezidenta s podporou občanů. Podmínkou je alespoň 50 000 podpisů. Toman tvrdil, že jich má zhruba 75 000 a že je odeslal na vnitro, podle úředníků však v krabicích bylo jen 11 občanských podpisů, zbytek tvořily prázdné listy. Podle NSS Toman neprokázal krádež či záměnu archů.

V ústavní stížnosti Toman tvrdil, že NSS byl vůči němu podjatý, už dříve naznačoval, že předseda soudu a člen jeho volebního senátu Josef Baxa náleží ke svobodným zednářům. Tomanovi vadilo také to, že NSS v jeho záležitosti nenařídil veřejné jednání, kde by mohl svá tvrzení rozvést a doložit. Celkově prý NSS nedopřál sluchu Tomanovým argumentům a předkládaným důkazům.

Kromě Tomana i Holovská

'Jedná se o skandální volební podvod.' Neúspěšný prezidentský kandidát s 11 podpisy podá žalobu

Číst článek

Na soudy se obrátila také nezaregistrovaná kandidátka Terezie Holovská, zpochybnila pět uchazečů o Hrad kvůli vícenásobným podpisům poslanců a senátorů. Neuspěla u NSS ani u Ústavního soudu, který její podnět odmítl minulý týden. Avizovala, že si bude znovu stěžovat po volbách.

První kolo prezidentské volby se uskuteční o víkendu. Druhé kolo připadá na 26. a 27. ledna. O hlasy voličů bude usilovat devět mužů. Občanské podpisy nasbírali fyzikální chemik Jiří Drahoš, spisovatel a textař Michal Horáček a prezident Miloš Zeman.

S podporou senátorů jdou do voleb diplomat Pavel Fischer, lékař a pedagog Marek Hilšer a expremiér, nyní manažer Mirek Topolánek. Poslanecké podpisy mají producent Petr Hannig (Rozumní), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté) a bývalý šéf Škody Auto, podnikatel Vratislav Kulhánek (ODA).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme