Strany nezveřejnily dárce, od dohledového úřadu dostaly pokuty přes půl milionu korun

Tři dny před volbami měly strany a hnutí zveřejnit seznam všech dárců, kteří jim přispěli na předvolební kampaň. Z třech desítek kandidujících subjektů to ale udělala zhruba polovina. Provinilcům Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí tak nyní udělil pokuty přes půl milionu korun. Na některé strany ale míří i další sankce. Postihu unikla například ODS nebo SPD.

Aktualizováno Praha / Brno (Aktualizováno: 14:22 16. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v Brně | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

„Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí vydal příkazy, kterými uznává 18 subjektů, politických stran a politických hnutí, kandidujících ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, vinnými z nedodržení pravidel financování volební kampaně a udělil správní tresty, pokuty v celkové výši 600 000 korun,“ uvedl v oznámení, které má server iROZHLAS.cz k dispozici, předseda úřadu Vojtěch Weis.

Povinnost zveřejnit seznam dárců splnilo stěží pět stran, tvrdí Outlý. Ostatním hrozí pokuta až 300 tisíc

Číst článek

  • Desítka stran podle úřadu nezveřejnila na svých internetových stránkách nejpozději tři dny před volbami přehled všech sponzorů, kteří se podíleli na předvolební kampani, případně zveřejnily neúplné informace. Čtyři ze subjektů přitom ve volbách do sněmovny uspěly, zbytek se do dolní komory nedostal. V těchto případech kontroloři udělili pokuty za celkem 405 tisíc korun.
  • Pětice kandidujících subjektů pak nesplnila „některou z povinností souvisejících se zveřejněním údajů o financování volební kampaně“. Úřadu neoznámila adresu webu, kde zveřejňují informace o financování kampaně, nebo číslo volebního účtu. V jednom případě šlo navíc o stranu, jejíž zástupci zasednou v nové sněmovně. Dané strany budou muset zaplatit pokuty v celkové výši 72 tisíc korun.
  • Trojice uskupení se pak dopustila obou přestupků podle volebního zákona, míří na ně tak sankce za celkem 123 tisíc korun.

Provinilcům úřad pro dohled nad stranami udělil pokuty formou tzv. příkazu. Jde o nástroj, se kterým počítá správní řád v případě, že příslušný úřad považuje přestupek za nezpochybnitelný.

Stranám a hnutím, které povinnost zveřejnění seznamu dárců nesplnily, hrozila pokuta od 20 tisíc do 300 tisíc korun. Subjektům, které neohlásily weby s financováním a volební účty, hrozila pokuta od 10 tisíc do 100 tisíc korun.

Nejvyšší pokuta byla pro jeden subjekt 68 tisíc korun, nejnižší tři tisíce korun.

„Úřad při stanovování výše pokut zohlednil zájem na transparentnosti volební kampaně a přístupnosti informací o jejím financování. Dále při určení výměry pokut přihlížel k dopadu uložené pokuty na možnost další existence kandidujícího subjektu a ve čtyřech případech přistoupil k uložení nižší pokuty, než je zákonem stanovená dolní hranice sazby,“ doplnil Weis.

Strany se mohou bránit

Potrestané subjekty mohou do osmi dnů od oznámení pokuty podat odpor, pak se příkaz ruší a věc pokračuje v klasickém správním řízení.

Pokuty

Dohledový úřad dosud udělil dvě pokuty, a to v souvislosti s porušením pravidel předvolební kampaně. První pokutu od kontrolního orgánu ve výši 19 tisíc korun dostala ODA miliardáře Pavla Sehnala, a to za nedostatečné označení propagačních materiálů. Zatím druhá sankce dopadla na Českou asociaci satelitních operátorů. Kvůli inzerátu s karikaturou premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v buldozeru musí zaplatit 23 tisíc korun.

„Termín tři dny před volbami je jen nejzazší lhůtou, do kdy musí být na stranickém webu zveřejněny úplné informace o všech přispěvatelích. Strany tedy mohly problémům předejít, kdyby dárce a bezúplatná plnění na svých stránkách evidovaly průběžně a neodsouvaly to s vědomím, že nezveřejnění informací v průběhu kampaně ještě není deliktem," popsal serveru iROZHLAS.cz člen úřadu Jan Outlý.

Přes stránky dohledového úřadu se bylo možné v nejzazší termínu, tedy tři dny před volbami, dostat k údajům o jednotlivých sponzorech například v případě ODS, hnutí Starostové a nezávislí nebo SPD Tomia Okamury.

Úřad pro dohled nad stranami zahájil správní řízení už s téměř 130 subjekty. Naposledy oznámil, že 121 stran a hnutí nedodalo adresy transparentních účtů a internetové stránky, kde lze ze zákona povinné údaje najít (více o řízení čtěte ZDE).

Mezi možnými provinilci je i hnutí ANO kvůli knize svého předsedy Andreje Babiše či autoři knihy o podnikání Babiše. Úřad těmto subjektům vytýká neoznačení volebních materiálů povinnými informacemi nebo účast ve volební kampani bez předchozí registrace.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme