Ústavní soud zamítl stížnost Rohanové. Bránila se vyloučení z prezidentských voleb

Ústavní soud zamítl stížnost vyloučené kandidátky z prezidentské volby Denisy Rohanové. Radiožurnálu to řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Rohanová se bránila proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten ji vyloučil z prezidentské volby, protože ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 17:37 10. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská kandidátka Denisa Rohanová

Nejvyšší správní soud Rohanovou vyloučil z prezidentské volby, protože ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny | Foto: Natalie Máchová | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo vnitra Rohanovou původně pro volbu prezidenta zaregistrovalo. Nejvyšší správní soud ale rozhodnutí zvrátil. Problém spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, a to ještě v roce 2021, před vyhlášením nadcházejících prezidentských voleb.

Končící poslanci či senátoři podle Nejvyššího správního soudu nemohou takto „natáhnout“ svůj politický vliv daleko za konec mandátu.

Soud Rohanovou vyloučil správně. Systém přímé volby ale není dobrý, chce to změnu, říká ústavní právník

Číst článek

Rohanová o rozhodnutí soudu neměla v úterý krátce po 17.00 žádné informace. Postup soudu označila za nestandardní a vyjádřila údiv, že média byla informována dříve než ona.

Kromě Rohanové, která působí jako prezidentka České asociace povinných, se na Ústavní soud obrátili také další nezaregistrovaní uchazeči o Hrad. Stížnost matematika a podnikatele Karla Janečka soudci už dříve odmítli, stejně jako podnět Pavla Zítka z Kadaně.

O Hrad se podle platných registračních rozhodnutí utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, podnikatel Karel Diviš, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Z voleb odstoupil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, podpořil Nerudovou.

Kristina Kouklová, Julie Šafová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme