Volby do parlamentu 2017 | Foto: Jiří Špaček | Zdroj: Český rozhlas

V nové sněmovně zasedne 22 % žen. Menšinou jsou i mladí poslanci

Jan Boček |

Čtěte dále

Kolik zasedne v nové poslanecké sněmovně žen, mladých poslanců, inženýrů nebo třeba lékařů?

Více než čtvrtinu volebních kandidátek – přesně 28 procent – letos obsadily ženy. Ve složení Poslanecké sněmovny obsadí ovšem jen 22 procent.

Důvodem je zejména horší pozice na kandidátkách. Šanci na zvolení měly ženy nižší než muži – proto mezi mužskými kandidáty proměnilo kandidaturu na mandát 2,9 procenta, u žen to byla jen 2,1 procenta.

Preferenční hlasy ženám mírně pomohly, a to v celkem šesti případech. Například sociální demokratka Alena Gajdůšková přeskočila Antonína Seďu, občanská demokratka Miroslava Němcová kolegu Jana Tecla.

Podobně obtížně se do Poslanecké sněmovny dostávají mladí poslanci. Pouze pět procent poslanců bude mít méně než třicet let; na kandidátkách sice jsou, ale obvykle na nevolitelných místech. Pouze 1,08 procenta z nich získalo mandát. Mezi nimi zabodoval 21letý Dominik Feri z TOP 09, který se do sněmovny dostal z posledního místa kandidátky. S patnácti tisíci preferenčních hlasů se dostal mezi nejkroužkovanější politiky.

Co se týče vzdělání, už klasicky bude ve sněmovně zdaleka nejvíc inženýrů, tentokrát téměř třetina. Největší šanci na zvolení měli právníci (6,4 procenta) a lékaři (5,7 procenta), naopak kandidáti bez formálního titulu měli šanci jen 1,1 procenta.