Ve Valdicích může k volbám 980 vězňů z 1100. K těm s nejpřísnějším režimem přijde komise s urnou

V nejtěžší české káznici ve Valdicích na Jičínsku bude moci v nadcházejících sněmovních volbách jít k volebním urnám zhruba 980 vězňů z celkem asi 1110 odsouzených. Řekla to mluvčí věznice Eva Francová. Volební účast ve věznici bývá nadprůměrná. Při posledních volbách v roce 2013 hlas odevzdalo asi 75 procent vězňů oprávněných volit. Celostátní průměr volební účasti byl 59 procent.

Tento článek je více než rok starý.

Valdice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby ve věznici. Ilustrační foto.

Volby ve věznici. Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Právo volit pro vězně není nijak omezeno a voleb se mohou zúčastnit odsouzení, kteří jsou občany České republiky, je jim více než 18 let a mají platný občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti. „Pokud nějaký odsouzený toto nesplňuje, není volební komisí připuštěn k volbám," uvedla Francová.

Jak fungují předvolební průzkumy? Vyzkoušejte si interaktivního průvodce

Číst článek

Ve věznici budou zřízeny dvě volební místnosti a volby by měly začít, stejně jako v celé zemi, v pátek 20. října ve 14.00. „Předpokládáme, že všichni, kdo budou mít zájem volit, stihnou odvolit již v pátek," uvedla mluvčí.

Vězni z části s nejpřísnějším režimem do volební místnosti chodit nebudou, na jejich celách je obejdou členové okrskové volební komise s přenosnou urnou. Vězně z ostatních míst budou do volebních místností navádět dozorci.

Věznice ve Valdicích od roku 1857 sídlí v někdejším kartuziánském klášteře, celý komplex má rozlohu téměř deset hektarů. Trest si ve Valdicích odpykávají i doživotně odsouzení. Zhruba 40 procent valdických vězňů je zaměstnaných, například na broušení litiny či práci s kartonem, ale také ve vnitřních provozech věznice, třeba v prádelně či kuchyni.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme