Velmi neobvyklá skladba. Poslechněte si zhudebněné výsledky voleb 2017

Jak zní výsledky voleb do Poslanecké sněmovny, když procenta převedeme na noty? Zkusili jsme to. Získaná procenta jednotlivých stran v Česku a jeho krajích jsme automaticky přetavili v tóny: čím vyšší volební zisk, tím vyšší tón, a naopak. Poslechněte si, co z toho vzešlo.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aby výsledek nezněl příliš falešně, používali jsme jen tóny z konkrétní tóniny (A moll). Nejnižší získaný volební výsledek v krajích znamenal klávesu A1, nejvyšší klávesu A6. Všechny procentní zisky jsme proporčně převedli na tóny mezi oběma hranicemi.

Některé volební komise pochybně započítávaly hlasy. Podle výsledků všichni kroužkovali, voliči to popírají

Číst článek

S výslednými tóny jsme nijak nehýbali, nesnažili jsme se je upravit, aby výsledek zněl lépe. Skladba je tedy přesný zápis toho, jak volili čeští občané. Pouze jsme je u některých stran posouvali v rámci doby, aby skladba získala svůj rytmus.

Na začátku skladby zní tři nejméně úspěšné strany, které překročily pětiprocentní hranici: KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Poté se přidávají KSČM a ČSSD. Nakonec hraje naráz všech devět stran. Nejsilnější čtyři strany se následně střídají ve svých "sólech".

Je to náš druhý experiment v takzvané sonifikaci, tedy zhudebňování dat. V minulém pokusu jsme strojově převedli na noty výsledky předchozích voleb.

Zhudebněné výsledky voleb z předchozích let:

Adam Javůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme