Evropští lidovci chtějí v čele Evropské komise Němce Webera. Spekuluje se i o Dánce Vestagerové

Šéfové vlád unijních zemí začnou vybírat příštího předsedu Evropské komise. Na summitu v Bruselu se sejdou dva dny po evropských volbách. Hlavní strany v nich nominovaly kandidáty na místo šéfa komise. Unijní lídři si ale chtějí nástupce Jeana-Claudea Junckera vybrat sami. Ke koordinační schůzce se ještě před summitem sejdou v premiéři zemí visegrádské čtyřky a není vyloučeno, že se na nějakém jméně shodnou.

Brusel/Praha (Aktualizováno: 13:16 28. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manfred Weber je mimo jiné favoritem německé kancléřky Angely Merkelové | Zdroj: Reuters

Na schůzce přitom V4 nutně nemusí řešit jen kandidáta na místo šéfa Evropské komise. V příštích měsících se budou obsazovat i další místa čelných představitelů Evropské unie.

Takovým společným kandidátem by podle diplomatických zdrojů mohl být dosavadní eurokomisař Maroš Šefčovič.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý po poledni popřel, že by se země V4 domluvily na Šefčovičovi coby možném šéfovi komise. 

Neúspěšný slovenský prezidentský kandidát by ale mohl usilovat například o místo šéfa unijní diplomacie.

V hlavní roli Macron?

Do vyjednávání šéfů unijních států chce výrazně zasáhnout francouzský prezident Emmanuel Macron, který postup už v předvečer ladil se španělským premiérem Pedro Sánchezem a po telefonu také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ta i nadále stojí za kandidaturou Manfreda Webera z její sesterské strany CSU, který do voleb vedl všechny lidovecké a křesťansko-demokratické strany.

Náročný den a neformální večeře. Lídři států EU v Bruselu řeší rozdělení křesel

Číst článek

Macron ale spolu s většinou ostatních lídrů nechce na automatickou nominaci z volebních lídrů přistoupit. V úterý bude v Bruselu s názorově spřízněnými premiéry postup koordinovat. Se svými stranickými kolegy z liberálních stran bude podle diplomatických zdrojů jednat i premiér Andrej Babiš z hnutí ANO.

Evropské politické strany chtějí prosadit do čela komise některého z celoevropských volebních lídrů, ale zatím to nevypadá, že se dokážou shodnout na jednom jméně. Weber sice v reakci na výsledek potvrdil svou ambici stát se příštím předsedou Evropské komise, lidovci ale budou potřebovat podporu minimálně dvou dalších stran.

Jednou z nich přitom pravděpodobně budou právě liberálové, kde bude mít Macron zásadní slovo. Jeho hnutí už dalo najevo, že by si jako kandidáta představovala někoho, kdo bude blíže gravitačnímu středu možné koalice složené z liberálních a levicových stran. I mezi frakcemi se ale už rozproudila jednání, která budou pokračovat dnes dopoledne.

V čele komise Dánka?

Navzdory tomu se neoficiálně objevují jména možného nástupce Jeana-Claudea Junckera. Často se spekuluje o někdejší dánské vicepremiérce a současné eurokomisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové. Ta by navíc splňovala podmínku evropských politických stran, protože sama byla jednou z volebních lídryň liberálů.

A objevilo se i jméno dosluhující německé kancléřky Angely Merkelové. Někteří premiéři ji už podle diplomatických zdrojů oslovili, avšak ona odmítla se o jakoukoliv unijní funkci ucházet.

Původně se na nějakém jménu podle diplomatických zdrojů měli lídři shodnout už v úterý, byť by třeba při prvním pokusu neprošlo hlasováním v Evropském parlamentu. Nyní se ale zdá, že premiéři a prezidenti budou chtít výběr uspíšit. Vyzvala je k tomu také Merkelová, podle níž by nejpozději v červnu mělo být rozhodnuto. Dá se proto očekávat. Že se lídři na summitu pokusí přijít s nějakými kompromisními jmény, o kterých se bude dál jednat, aby z červnového summitu vyšel jasný kandidát.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme