Jihočeští Piráti chtějí na pozici hejtmanky opět Stráskou z ČSSD. Věří v její schopnost krizového řízení

Piráti v jižních Čechách chtějí v hejtmanské pozici současnou hejtmanku Ivanu Stráskou (ČSSD). Plánují koalici, kdy by v jedenáctičlenné krajské radě měla tři pozice KDU-ČSL s TOP 09, dvě ČSSD, dvě STAN a dvě hnutí Jihočeši. ČTK to v pondělí řekl volební manažer Pirátů Luboš Kudláček. Volební manažer ČSSD David Šťastný řekl, že sociální demokraté se budou nabídkou zabývat. Piráti získali v krajských volbách devět mandátů z 55.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Své schopnosti s krizovým řízením již plně prokázala a pro současné období jsou její zkušenosti klíčové,“ uvedl jako důvod volby Stráské volební manažer Pirátů Kudláček | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

Piráti chtějí v kraji koalici bez ANO a ODS, tedy bez dvou subjektů, které byly ve volbách v kraji na prvním, respektive druhém místě. Aliance s TOP 09 a KDU-ČSL, ČSSD, STAN a Jihočechy by měla 31 mandátů z 55.

„I přes důvěru a počet mandátů, které Piráti od voličů obdrželi, jsou si vědomi situace, ve které se kraj nachází, a proto v setrvání na pozici hejtmanky, i přes drobné výhrady, podporují Ivanu Stráskou (ČSSD). Své schopnosti s krizovým řízením již plně prokázala a pro současné období jsou její zkušenosti klíčové,“ uvedl Kudláček.

Jihočeští Piráti pokračují v jednáních o vytvoření široké koalice ve složení Piráti + KDU/TOP09 + ČSSD + STAN a Jihočeši 2012. V setrvání na pozici hejtmanky, i přes drobné výhrady, podporují Ivanu Stráskou (ČSSD).

jihocesky.pirati.cz/tiskove-zpravy…

19:17 – 05. 10. 2020

3

V koalici by rádi měli i ODS, je pro ně ale problematický její jihočeský lídr Martin Kuba. „Má pro nás nízký koaliční potenciál, což se potvrdilo i při osobním jednání, kde s námi Martin Kuba jakoukoliv spolupráci explicitně vyloučil,“ uvedl v tiskové zprávě Kudláček.

Volební manažer jihočeské ČSSD řekl, že se nabídkou bude strana zabývat. „Jednání běží na všech frontách a uvidíme, jaká nabídka pro nás bude nejlepší. I z pohledu naplňování programu, chceme tam být se zkušenými politiky, kteří dokážou kraj posunout,“ řekl  Šťastný.

OBRAZEM: Česko má za sebou volby během koronaviru. Podívejte se, jaké byly

Číst článek

Na jihu Čech podepsaly v pondělí ODS, KDU-ČSL a TOP 09 memorandum, že budou v dalším vyjednávání o budoucí koalici postupovat vůči dalším subjektům společně. Chtějí s dalšími subjekty vytvořit středopravou koalici bez hnutí ANO. Řekli to lídr ODS Martin Kuba a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Krajský předseda ANO Libor Moravec řekl, že postup ODS a lidovců respektuje.

Volby v kraji vyhrálo ANO těsně před ODS. Oba subjekty si zajistily po 12 mandátech z 55. Do zastupitelstva se ještě dostali Piráti s devíti mandáty, společná kandidátní listina TOP 09 a KDU-ČSL (sedm mandátů), ČSSD se šesti křesly, STAN s pěti a Jihočeši 2012 se čtyřmi mandáty.

Kraj teď vedla koalice ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. ANO i ODS, které získaly v posledních volbách nejvíce hlasů, byly v opozici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme