‚Volte Jiřího Popelku,‘ vyzval šéf jihočeského volejbalu kolegy, ať ho kroužkují. Problém už řeší svaz

Český volejbalový svaz se zabývá hromadným e-mailem, který rozeslal šéf jihočeských volejbalistů Jiří Popelka. Kluby a jejich členy v něm vyzval, aby ho „vykroužkovali“ v krajských volbách. Některé spolky si pak kvůli tomu na kandidáta za ODS stěžovaly. „Neměl by svou politickou aktivitu projektovat do vedení svazu,“ řekl serveru iROZHLAS.cz předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Jihočeského volejbalového svazu Jiří Popelka | Foto: MAFRA | Zdroj: Profimedia

Na konci září obdržely volejbalové kluby i někteří jejích členové e-mail s předmětem „Pomozte volejbalu v kraji, volte J. Popelku“, odeslaný byl z oficiální volejbalové adresy jihoceskykraj@cvf.cz. Popelka v něm vyzývá k podpoře ve volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje, a to přímo zakroužkováním jeho jména.

„Volejbalu se snažím pomáhat ve všech možných rovinách, ať už jako předseda svazu, trenér nebo organizátor volejbalových akcí,“ napsal bývalý reprezentant v e-mailu, který má redakce k dispozici. 

‚Volební faul.‘ Šéf královéhradeckých dobrovolných hasičů napsal kolegům, ať volí hejtmana Štěpána

Číst článek

Některým jihočeským klubům se však Popelkova výzva nelíbila a na chování předsedy si veřejně stěžovaly. „Distancujeme se od takové formy předvolební agitace směrem k volejbalové veřejnosti a považujeme ji za zneužití postavení a z něj vyplývajících pravomocí pana Popelky ve strukturách Českého volejbalového svazu,“ uvedl například Volejbalový klub Jihostroj České Budějovice.

Šéf jihočeského svazu Popelka, který byl na osmnáctém místě občanskodemokratické kandidátky, věc komentovat nechtěl.

„Vyjádřil bych se k tomu v tom smyslu, že celá záležitost teď bude ve fázi šetření Českého volejbalového svazu a nedokážu posoudit, jaký nakonec bude výstup. Do té doby bych se rád zdržel všech komentářů,“ řekl serveru iROZHLAS.cz s tím, že by věc měl řešit hlavně Český volejbalový svaz, nikoli média.  

Problém se už řeší

A situace se na půdě svazu už skutečně řeší. Popelkovým e-mailem se ve středu zabývala správní rada. 

„Vzali jsme podnět na vědomí, dojde k internímu posouzení z pohledu pravidel GDPR. Na první pohled to vypadá, že je e-mail pana Popelky neporušil,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz šéf svazu Marek Pakosta.

Vedení se podle něj bude zabývat i druhou rovinou Popelkova chování – tou morální.  „Můj pohled je takový, že funkcionář sportovní organizace by měl být víceméně apolitický a neměl by svou politickou aktivitu projektovat do vedení krajského volejbalového svazu,“ vysvětlil Pakosta.

Volby ve Středočeském kraji? Vývoz ‚pražských‘ voličů, rozladění z Jermanové i úspěch starostů

Číst článek

Podobně se na problém dívá hlavní sekretář svazu Milan Labašta. „Jde o zneužití jeho postavení a je to neslučitelné s jeho postavením v rámci svazu. Není možné, aby si předseda krajského svazu a místopředseda Českého volejbalového svazu takovým způsobem prosazoval vlastní kandidaturu,“ řekl redakci.

Svaz chce nyní záležitost posoudit na základě všech dostupných podkladů, teprve poté vydá oficiální stanovisko. 

Pseudokauza? 

Budoucí jihočeský hejtman a jednička kandidátky ODS Martin Kuba považuje celou záležitost za „pseudokauzu“. 

„Přičetl bych to politické neodbornosti Jiřího Popelky, je to takový dětinský postup nezkušeného politika. Reakci na druhé straně spíše vyhrotili zástupci Jihostroje, kteří mají trošku jiné politické preference,“ uvedl.

Podle ředitele neziskové organizace Transparency International David Ondráčky se však jedná o jeden z takzvaných „předvolebních faulů“. 

„Šéf spolku sám kandiduje a využívá svou pozici k tomu, aby si dělal politickou propagaci a agitku. To by se samozřejmě dít nemělo, ale bohužel jsou takových případů stovky,“ řekl už dříve pro iROZHLAS.cz.

Fauly v předvolební kampani

 

  • Prostějovská Trikolóra hledala v červenci delegáty okrskových volebních komisí. Mělo to ale háček: v případě, že je hnutí nominuje, mu musí dát hlas v podzimních krajských a senátních volbách. V e-mailu o to žádal šéf místního sdružení v Prostějově Jaroslav Skopal. „Bylo by absurdní, kdyby nás v komisi reprezentoval někdo, kdo by do urny hodil lístek jiné strany či hnutí,“ napsal.

    Když ho server iROZHLAS.cz s textem e-mailu konfrontoval, připustil, že ho napsal on sám. „Vaše dotazy vyplývají spíše z mé nešikovné mailové formulace. To, koho kdo bude volit, nemůžeme ani ovlivnit, ani zkontrolovat,“ řekl redakci.
  • Pečovatelka ze zapsaného ústavu Spirála nemoci přišla den před krajskými a senátními volbami ke svému klientovi, s sebou ale přinesla i obálku s propagačním materiálem hnutí ANO – dezinfekční ubrousek, propiska a dávkovač léků s logem strany. Na plakátku byla tvář kandidáta do Senátu Igora Karena doplněná sloganem „Kvalitní a dostupné zdravotnictví pro všechny.“

    Ředitelka organizace Jana Kuncířová v tom ale nevidí problém. „Ten člověk teď kandiduje, má to v hlavě srovnané a ví, co chce, tak proč ho v tom nepodpořit tím, že předám dárky. Pak už je to každého věc, jak s tím naloží,“ řekla Deníku N.
  • Starosta Tomáš Šulák (za Veselíčko s TOP 09) vám dá státní příspěvek v hodnotě 4114 korun. Taková zpráva přišla desítkám obyvatelů obce Veselíčko na Přerovsku. Desítky dopisů rozeslala neznámá osoba, na kterou již Šulák podal trestní oznámení. Text je totiž podle něj lživý, informovala stanice CNN Prima News.

    V dopise mimo jiné stálo, že stát získal 44 miliard korun vyvedených z těžební firmy OKD. „Takové jednání překročilo veškeré hranice, obrátil jsem se na policii,” uvedl starosta.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme