Začala lhůta, v níž je možné zpochybnit sněmovní volby. Na podání stížnosti je čas až do příštího pátku

U Nejvyššího správního soudu začala ve středu desetidenní lhůta pro zpochybnění průběhu a výsledků voleb do Poslanecké sněmovny. Soud se může věcně zabývat jen těmi podněty, které obdrží ve lhůtě končící příští týden v pátek. Stížnosti, které dorazily dříve, případně dojdou později, čeká odmítnutí.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do poslanecké sněmovny 2021

U Nejvyššího správního soudu ve středu začala desetidenní lhůta pro zpochybnění průběhu a výsledků voleb do Poslanecké sněmovny (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Od pondělí do středečních 14.30 soud obdržel pět podnětů, informovala mluvčí Sylva Dostálová. Podrobnosti k pisatelům a obsahu stížností soud před rozhodnutím nezveřejňuje.

Srovnávací mapa: Babišovo ANO potopila maloměsta a podnikatelé, hlasy seniorů nestačily

Číst článek

Zákon o volbách do Parlamentu České republiky dává Nejvyššímu správnímu soudu pravomoc rozhodovat o návrzích na neplatnost voleb, hlasování či zvolení konkrétních kandidátů.

Soud rozhoduje usnesením, bez nutnosti nařizovat ústní jednání, do 20 dnů poté, kdy volební stížnost dorazila k soudu.

O volebních stížnostech rozhoduje stálý sedmičlenný senát. Předsedou je Tomáš Langášek, členy jsou Josef Baxa, Michaela Bejčková, Radan Malík, Petr Mikeš, Pavel Molek a Ivo Pospíšil. Na soud se mohou obracet jednotlivci i strany.

Sněmovna i výměna vlády. Jakou roli má prezident v povolebním vyjednávání?

Číst článek

Po minulých sněmovních volbách před čtyřmi lety soud dostal 77 stížností, většinu z nich zamítl. Rozhodl se ale přepočítat preferenční hlasy pro ODS ve středních Čechách vzhledem k tomu, že hlasovací lístky byly oboustranné a některé volební komise nezapočítaly preferenční hlasy na rubové straně.

Poslancem se tak v roce 2017 stal rozhodnutím soudu nakonec Martin Kupka, který kandidoval z 31. pozice, místo stranického kolegy Petra Bendla.

Ministerstvo vnitra v reakci na soudní verdikt rozhodlo kromě detailnějšího proškolení komisí o tom, že všichni kandidáti na poslance z každého volebního uskupení byli letos uvedeni jen na jedné straně příslušného hlasovacího lístku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme