Koalice Spolu, Piráti a STAN se dohodly, že chtějí utvořit vládu. Nebudou jednat s jinými stranami

Koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN se dohodly, že chtějí utvořit společnou vládu. Před chvílí oznámily, že zástupci stran podepsali společné memorandum. Dohodli se v něm, že nebudou jednat s dalšími stranami. Obě koalice budou zároveň žádat, aby prezident Miloš Zeman pověřil předsedu ODS Petra Fialu sestavením nové vlády.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 22:33 9. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koalice Spolu a PirStan se dohodly, že chtějí utvořit společnou vládu. Má jí utvořit lídr ODS Petr Fiala. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

„Obrátím se na pana prezidenta zřejmě v pondělí se žádostí o setkání,“ uvedl Petr Fiala na tiskové konferenci. Dodal, že prezident má právo pověřit složením vlády, koho bude chtít. „Doufám, že dospějeme k tomu, že ti, kteří mají většinu v Poslanecké sněmovně, mají vůli utvořit vládu, tak ji budou moci vytvořit,“ pokračoval.

Vítězná koalice Spolu a třetí Piráti se Starosty budou mít v nové sněmovně 108 mandátů.

Nejdříve se koalice podle Fialy budou bavit o programových shodách a také o uspořádání Poslanecké sněmovny. „Jasně jsme veřejnosti ukázali, že to, co jsme jim všichni slibovali před volbami, tak od první chvíle plníme,“ zmínil.

Předseda ODS také zmínil, že se mu nejspíš ještě neozval premiér Andrej Babiš (ANO) s nabídkou spolupráce. „Nestačil jsem ještě projít to velké množství zpráv,“ řekl.

Zástupci Pirátů s STAN deklarovali, že i po volbách budou postupovat společně. Jestli utvoří společný poslanecký klub, zatím nevědí. Podle průběžných výsledků se kvůli preferenčním hlasům dostali do sněmovny pouze čtyři zástupci Pirátské strany. Zbylé mandáty získali poslanci ze Starostů a nezávislých.

Vítězem letošních voleb do Poslanecké sněmovny se stala koalice SPOLU, která podle průběžných výsledků získala 27,79 % hlasů. Na druhém místě je hnutí ANO 27,13 % hlasů, třetí koalice PirSTAN má 15,61 % a čtvrtá SPD 9,56 %.

Memorandum

Pět politických subjektů ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Česká pirátská strana, Starostové a nezávislí, sdružených ve dvou volebních blocích, reflektují vůli občanů České republiky po změně vyjádřené skutečností, že tyto strany a hnutí získaly ve volbách většinu poslaneckých mandátů.

Vědomy si své odpovědnosti, rozhodly se deklarovat vůli vytvořit společně vládu České republiky. Žádají tímto prezidenta České republiky, aby pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení takovéto vlády.

Prohlašujeme a potvrzujeme tím i naše dřívější veřejná prohlášení, že žádný ze signatářů tohoto memoranda nevstoupí do jednání s žádným dalším politickým subjektem.

Dohodli jsme se, že v následujících dnech budou naše společná jednání pokračovat a budeme řešit konkrétní programové oblasti a budoucí politické uspořádání.

dok, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme