VIDEO: Je velmi pravděpodobné, že Petr Fiala bude premiérem, řekl ministr Havlíček

Příštím premiérem podle ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) pravděpodobně bude předseda ODS Petr Fiala. Havlíček to řekl v povolební debatě Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus. Fiala byl volebním lídrem koalice Spolu, která s necelými 28 procenty hlasů vyhrála sněmovní volby. Podle Havlíčka musí hnutí ANO uznat porážku.

Praha (Aktualizováno: 11:29 10. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je třeba umět vyhrávat, ale třeba umět i prohrávat. A musíme objektivně říct, že jsme nevyhráli. A věc druhá je samozřejmě, proti komu jsme hráli, protože když se na to podíváme z úhlu pohledu stran, tak ANO je číslem jedna. Máme dvojnásobný počet mandátů, než má druhý na pásce ODS,“ řekl Havlíček.

Podobně to vidí i místopředseda SPD Radim Fiala. Důkazem je i memorandum, které pět stran ve dvou koalicích podepsalo ještě v sobotu večer.

Připustil ale, že existují i jiné možnosti. „Bude záležet na panu prezidentovi. Je to jeho ústavní právo, koho pověří. Pokud by i pověřil Andreje Babiše tak, jak deklaroval před volbami, tak Andrej Babiš se pokusí sestavit nějakou vládu. Ale i politická realita je taková, že obě dvě koalice asi budou dělat všechno pro to, aby vládly,“ podotkl Fiala.

Úspěch se počítá na mandáty, prohlásil Vondráček. S Jurečkou se přeli, kdo vyhrál volby

Číst článek

Zástupce vítězné koalice Spolu Martin Kupka (ODS) odmítl spekulovat, co budou dělat, kdyby prezident nepověřil jednáním o sestavení vlády Petra Fialu.

„Odmítám postupovat stejně jako okolí pana prezidenta a snižovat jeho důstojnost a důstojnost Úřadu prezidenta republiky. Já pořád pevně doufám, že naplní Ústavu a že se nebudeme muset bavit o tom, co podniknout a jak postupovat, pokud se Ústavě bude vzpěčovat,“ řekl Kupka.

Od postupu prezidenta se ale podle zástupce koalice Pirátů a STAN Jana Farského (STAN) bude odvíjet i postup při obsazování vedení sněmovny.

Výsledky českých voleb nejsou podle médií dobré pro polskou vládu. Změní se zahraniční politika

Číst článek

„Protože samozřejmě to, koho pověří sestavením vlády, má vliv i na to, jak bude fungovat sněmovna. A pokud prezident bude hrát s panem premiérem Babišem tu hru tvrdě, já myslím, že my ve sněmovně můžeme hrát také tvrdě,“ dodal Farský.

Vítězem letošních voleb do Poslanecké sněmovny se stala koalice Spolu, která podle průběžných výsledků získala 27,79 % hlasů. Na druhém místě je hnutí ANO 27,13 % hlasů, třetí koalice PirSTAN má 15,61 % a čtvrtá SPD 9,56 %.

Tomáš Pancíř, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme